W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się przedsiębiorca, który opodatkowany jest 19 proc. „podatkiem liniowym”, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Równocześnie od stycznia tego roku jest wspólnikiem spółki cywilnej.

Podatnik zapytał fiskusa czy jeżeli w danym miesiącu w prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej wystąpił dochód, a jako wspólnik spółki cywilnej poniósł stratę, to może połączyć te dwa źródła dochodu razem, tzn. od dochodu jednej firmy odjąć poniesioną stratę w spółce i obliczyć miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy. Podatnik uważał, że może łączyć dochody z poszczególnych firm. Tak samo można postąpić, gdy wystąpi strata, ponieważ obydwie firmy prowadzi na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Fiskus się nie zgodził. Organ wskazał, że jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą indywidualnie oraz w formie spółki cywilnej, to osiągane z tego tytułu przychody stanowią przychody z jednego źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Przychody te stanowią podstawę do obliczenia dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, od którego w trakcie roku podatkowego odprowadzane są zaliczki na podatek dochodowy. Należy zatem zsumować przychody oraz koszty ich uzyskania. Przepisy ustawy o PIT nie przewidują bowiem dodawania (odejmowania) dochodu (straty) ustalonej odrębnie z poszczególnych form prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym dochód (stratę) z tego źródła przychodów należy ustalić, jako różnicę pomiędzy sumą przychodów z tej działalności, a sumą kosztów uzyskania tych przychodów. W związku z tym do kwoty przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez przedsiębiorcę należy dodać przychód z udziału w zysku spółki cywilnej w wysokości ustalonej proporcjonalnej do jego udziału w zysku tej spółki. Analogicznie do kwoty kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej należy dodać przypadającą na niego kwotę kosztów uzyskania przychodów z udziału w zysku spółki cywilnej. Następnie od tak ustalonej kwoty przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należy odjąć kwotę ustalonych kosztów uzyskania przychodów z tej działalności. Jeżeli kwota kosztów uzyskania przychodów będzie wyższa od kwoty przychodów, to wystąpi strata z tego źródła przychodów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 sierpnia 2015 r., sygn. akt IBPB-1-1/4511-234/15/ZK, LEX nr 271184

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego