Zgodnie z założeniami, w przypadku spełnienia przyjętych kryteriów należytej staranności organy podatkowe nie będą miały podstaw do kwestionowania u podatników prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w przypadku, gdy podatnik nie wiedział, że bierze udział w oszustwie VAT, a okazałoby się, że oszustwo miało miejsce. Dzięki wskazaniu odpowiednich zachowań, uczciwi podatnicy będą wiedzieć jakie czynności powinni podjąć, aby nie wystąpiło narażenie na ryzyko zakwestionowania przez organy podatkowe ich prawa do odliczenia.
Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską nr 12100, stworzenie tego rodzaju wytycznych ma służyć z jednej strony promowaniu wśród podatników działań składających się na należytą staranność (czego efektem byłoby eliminowanie z rynku niektórych podmiotów nieuczciwych), z drugiej strony zapewnić tym podatników pewność prawa, co jest niezbędne w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Jednym z głównych elementów tej listy będzie mechanizm podzielonej płatności. Wobec podatników dokonujących płatności z zastosowaniem tego mechanizmu nie będą stosowane przepisy w zakresie odpowiedzialności solidarnej. Co więcej, zapłata w podzielonej płatności będzie uwalniała podatnika od ryzyka dodatkowej sankcji VAT oraz podwyższonych odsetek od zaległości. W projekcie nowelizacji ustawy o VAT, nad którym trwają aktualnie prace, zaproponowano także regulację, zgodnie z którą za wcześniejsze uregulowanie zobowiązania w VAT podatnik otrzyma możliwość uiszczenia tego zobowiązania w niższej wysokości.