W przedmiotowej sprawie z wnioskiem o interpretację zwróciła się do fiskusa spółka, która zatrudnia, na podstawie umów o pracę pracowników szwedzkich firm. Spółka zobowiązała się zwrócić szwedzkim pracodawcom poniesione przez nich wydatki na ubezpieczenie ITP zatrudnionych przez nią w Polsce pracowników. Spółka uznała, że koszty związane z ITP mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Sąd pierwszej instancji (WSA w Warszawie) uznał, że podatkowy organ interpretacyjny powinien zwrócić się jednak do zainteresowanej spółki z wezwaniem o uzupełnienie wniosku i dopiero "po uzupełnieniu opisu stanu faktycznego o ten niezbędny element" wydać indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego. Zdaniem WSA we wniosku o wydanie interpretacji nie wskazano, że zapłacenie kosztów ubezpieczenia ITP warunkuje zawarcie umów o pracę z oddelegowanymi przez podmioty zagraniczne osobami fizycznymi.
NSA, do którego trafiła sprawa nie zgodził się ze stanowiskiem WSA. Zdaniem sądu kasacyjnego podatkowy organ interpretacyjny może i powinien wezwać zainteresowanego do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego dochodzonej interpretacji, czyli doprowadzenia do stanu, w którym możliwe będzie w ogóle wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, nie zaś wydanie interpretacji zawierającej określoną treść, to jest określoną ocenę możliwości zastosowania i wykładni prawa podatkowego.
W sprawie niniejszej dochodzona przez zainteresowaną spółkę ocena możliwości zastosowania materialnego prawa podatkowego w postaci art. 15 ust. 1 ustawy o CIT była możliwa zarówno w sytuacji zawarcia jak też i nieuwzględnienia we wniosku o wydanie interpretacji sformułowania znaczącego stan faktyczny uzależnieniem zawierania umów z pracownikami zagranicznych podmiotów gospodarczych od poniesienia wydatków na ubezpieczenie społeczne ITP.
Reasumując podatkowy organ interpretacyjny wydający interpretację, jak również kontrolujący zaskarżoną interpretację sąd administracyjny, nie są uprawnione do wymagania, aby wniosek interpretacyjny przedstawiał okoliczności stanu faktycznego, od których uzależnione może być dokonanie w wydanej interpretacji określonej oceny zastosowania podatkowego prawa materialnego.
Wyrok NSA z 21 sierpnia 2013 r., II FSK 2619/11