Sprawa dotyczyła skutków podatkowych świadczenia usług medycznych na terytorium Wielkiej Brytanii przez lekarza uzyskującego przychód ze stosunku pracy i pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej tzw. podatkiem liniowym.
Do fiskusa zwrócił się lekarz wykonujący usługi w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej. Lekarz mieszka w Polsce, tu osiąga dochody z dwóch źródeł, tj. umowy o pracę, w związku z zatrudnieniem w szpitalu oraz indywidualnej, specjalistycznej praktyki lekarskiej opodatkowanej tzw. podatkiem liniowym.
Lekarz wykonuje również działalność gospodarczą poza terytorium kraju, wyjeżdżając okresowo do Wielkiej Brytanii, gdzie świadczy usługi medyczne w zakresie radiologii na rzecz szpitali. Nawiązanie kontraktu ze szpitalami odbywa się za pośrednictwem agencji, z którą ma podpisaną umowę. W związku, z czym zarejestrował w Wielkiej Brytanii działalność gospodarczą (tzw. self-employment). Czas świadczenia usług w Wielkiej Brytanii jest zmienny i wynosi około 2-3 miesiące, jednak nie przekracza w roku podatkowym 183 dni. Część usług wykonywanych jest na terenie danego szpitala, część w miejscu gdzie zarejestrował swoją działalność gospodarczą. Miejsce to jest wyposażone w niezbędny sprzęt komputerowy i oprogramowanie.
Lekarz zapytał fiskusa czy posiada zakład na terytorium Wielkiej Brytanii oraz czy dochody z działalności gospodarczej uzyskane w Wielkiej Brytanii należy wykazać w polskim zeznaniu rocznym i czy mają one wpływ na podatek od dochodów opodatkowanych w kraju.
Zdaniem lekarza w jego przypadku należy odnieść się do umowy między Polską w Wielka Brytanią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z tą umową w państwie zakładu - w Wielkiej Brytanii - opodatkowany jest wyłącznie dochód uzyskany z tego zakładu. Kluczowe jest więc rozstrzygnięcie, czy w analizowanym przypadku doszło do powstania „zakładu” w rozumieniu umowy.
Zdaniem fiskusa lekarz posiada w Wielkiej Brytanii stałą placówkę, poprzez którą prowadzona jest jego działalność gospodarcza. Należało więc uznać, że posiada na terenie Wielkiej Brytanii zakład w rozumieniu UPO z Wielką Brytanią. Zatem w sytuacji, gdy UPO zawarta z danym państwem przewiduje metodę wyłączenia z progresją, tak jak w analizowanym przypadku, dochód podlegający opodatkowaniu za granicą będzie zwolniony od opodatkowania w Polsce, przy czym z uwagi na opodatkowanie dochodów jednolitą 19 porc. stawką podatku, dochód ten nie będzie miał wpływu na wysokość zobowiązania podatnika w Polsce, w szczególności nie będzie miał wpływu na wysokość opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 maja 2016 r., IBPB-1-1/4511-189/16/BK, LEX nr 310508