Tak wynika z wyroku NSA z 4 października 2013 r. W przedmiotowej sprawie fiskus ustalił, że spółka nieprawidłowo wykazała eksport towarów i zastosowała zerową stawkę VAT. Fiskus ustalił, że w dokumentach celnych i fakturach VAT, jako nabywcy towarów figurują nieistniejące podmioty. Spółka nie zgodziła się z ustaleniami fiskusa i żądała zmiany kwalifikacji prawnej czynności z eksportu towarów na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zdaniem spółki polski fiskus miał wystąpić do litewskiego fiskusa o ustalenie obiektywnego statusu kontrahentów, którymi były spółki amerykańskie.
Sama spółka wezwana do podania dokładnych danych pozwalających na identyfikację tych podmiotów na Litwie przesłała jedynie dokumenty, które mogły wskazywać na magazynowanie towarów przez ww. podmioty w składach celnych na terenie Litwy. Nie miała też wiedzy, czy wymienieni w dokumentach pełnomocnicy spółek są lub byli zakładami firm amerykańskich. Spółka nie miała też wiedzy na temat tego, czy i ewentualnie, w jakim kraju, firmy amerykańskie rozliczały podatki. Według fiskusa brak danych pozwalających na identyfikację amerykańskich spółek i wiedzy na temat tego, gdzie rozliczały się one z podatków, uniemożliwiał wystąpienie do organów podatkowych i celnych Litwy o udostępnienie informacji i dokumentów dotyczących ich działalności. Zdaniem spółki odmowa wystąpienia do litewskiego fiskusa była nieuzasadniona
Sprawa trafiła do NSA. Zdaniem sądu nie jest rolą organu podatkowego, a także sądu administracyjnego, rozbudowywanie i poszerzanie postępowania podatkowego w celu wykazania innego przebiegu czynności, innej ich kwalifikacji, w kontekście stosowania danego podatku, w sytuacji, gdy pierwsza z wersji, wynikająca z dokumentów i oświadczeń strony, okazuje się wadliwa, zarówno w zakresie sposobu jej opodatkowania, jak i wymogów zastosowania właściwej stawki podatkowej, zwłaszcza w sytuacji braku obiektywnych dowodów na potwierdzenie tego innego przebiegu czynności prawnej. Strona w istocie zmieniając kwalifikację prawną czynności na etapie postępowania sądowoadministracyjnego żądała przeprowadzenia postępowania dowodowego przez organy podatkowe, co było działaniem bezpodstawnym albowiem to na stronie spoczywał obowiązek przedstawienia takich dowodów.
Wyrok NSA z 4 października 2013 r., I FSK 967/12
Omówienie pochodzi z programu Lex Administracja Skarbowa