Pytanie
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży mieszkań. Jest podatnikiem VAT, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Równocześnie wynajmuje swoje mieszkanie. Wybrał w tym zakresie ryczałt jako formę opodatkowania.
Czy taka sprzedaż powinna znaleźć odzwierciedlenie w deklaracji VAT-7, ze stawką zwolnioną?
Jeżeli osoba wynajmująca czasami płaci za najem gotówką, to czy podatnik musi zainstalować kasę fiskalną?
Czy będzie zwolniony z tego obowiązku, jeżeli wystawi fakturę VAT ze stawką zwolnioną?
Odpowiedź
Świadczenie usługi najmu mieszkania powinno być w przedstawionej sytuacji wykazywane w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolniona od podatku (zakładając, że mieszkanie jest wynajmowane na cele mieszkalne). Dokumentowanie świadczonych usług najmu w całym zakresie fakturami wyłączy obowiązek posiadania przez podatnika kasy rejestrującej.
Uzasadnienie
Działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zob. art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u.). Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest, między innymi, wynajmowanie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 stycznia 2014 r., IPTPP4/443-777/13-2/UNR, czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 maja 2016 r., ILPP1/4512-1-111/16-4/TK. Jak czytamy w drugiej z tych interpretacji, "najem prywatnej nieruchomości (nieruchomość mieszkalna nie jest składnikiem majątku przedsiębiorstwa i została zakupiona dla celów osobistych) należy uznać za świadczony w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 u.p.t.u., i stanowi on odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 u.p.t.u., podlegające opodatkowaniu tym podatkiem na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.".
W konsekwencji w przedstawionej sytuacji podatnik w zakresie najmu świadczy podlegające opodatkowaniu, lecz zwolnione od podatku (zakładam, że mieszkanie wynajmowane jest na cele mieszkalne) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 u.p.t.u. usługi najmu. Jednocześnie skoro podatnik, o którym mowa, jest czynnym podatnikiem VAT składającym deklaracje VAT-7, usługi te winien wykazywać w składanych przez siebie deklaracjach VAT-7 jako sprzedaż zwolnioną (poz. 10).
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że na gruncie obecnie obowiązujących przepisów zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania usług w zakresie wynajmowania nieruchomości (w tym mieszkań) na własny rachunek przysługuje pod warunkiem, że świadczenie tych usług będzie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane fakturami (zob. § 2 ust. 1 w zw. z poz. 26 rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - dalej r.z.k.r.). W konsekwencji, jeśli najemcy czasem opłacają najem gotówką (a więc świadczenie usług najmu nie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w § 2 ust. 1 w zw. z poz. 38 załącznika do r.z.k.r.), obowiązek posiadania zainstalowanej kasy rejestrującej wyłączyć może tylko dokumentowanie świadczonych usług w całym zakresie fakturami (w przypadku usług wynajmu mieszkań - fakturami ze stawką "ZW").
Dowiedz się więcej z książki | |
Najem nieruchomości a podatki
|