Z wnioskiem wystąpił przedsiębiorca prowadzący hotel. Po likwidacji działalności wydzierżawił budynek spółce, która będzie prowadzić w nim Dom Pomocy Społecznej (DPS). Wątpliwości dotyczyły tego, czy w opisanej sytuacji przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z powołanym artykułem zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.
Przedsiębiorca wskazał, że świadczy usługi dzierżawy we własnym imieniu i na własny rachunek. Natomiast budynek będący przedmiotem dzierżawy, ma ponadto charakter mieszkalny, co wynika z dołączonej kopii wpisu z kartoteki budynków. Dzierżawa ma charakter mieszkaniowy, bowiem DPS służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób, które w nim przebywają.
Z powyższym stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor IS w Katowicach. Wyjaśnił, że zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega wyłącznie świadczenie usług w zakresie wynajmowania nieruchomości, po pierwsze o charakterze mieszkalnym, po drugie - na cele mieszkaniowe. W opisanej sytuacji nie zostały zaś spełnione powyższe przesłanki. Jeżeli spółka wykorzystuje budynek w ramach prowadzonego biznesu (np. podmiot w oparciu o przepisy o pomocy społecznej będzie prowadził DPS), to cel zawsze będzie finansowy (gospodarczy).
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Katowicach z 23 sierpnia 2016 r., sygn. IBPP2/4512-365/16-1/EJ