Jest to jednak możliwe, jeśli w trakcie postępowania kontrolnego podatnik powołuje się na niegdyś otrzymaną darowiznę lub pożyczkę. Takie stanowisko przedstawił Dariusz Zalewski - radca prawny zatrudniony w administracji skarbowej.
Autor wywodzi, że skoro ustawodawca nie objął podmiotowym zakresem podatników podatków stanowiących dochód jednostek samorządu terytorialnego, a jedynie podatki stanowiące dochód Skarbu Państwa, to podatnicy podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn nie są objęci zakresem podmiotowym kontroli skarbowej określonym w art. 4 ustawy o kontroli skarbowej. Wydanie decyzji przez dyrektora u.k.s. w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych czy też podatku od spadków i darowizn może więc skutkować zarzutem wydania decyzji przez organ niewłaściwy, co w konsekwencji wiązać się będzie mogło z późniejszym stwierdzeniem jej nieważności.
Autor zwraca jednak uwagę, że w zakresie postępowania kontrolnego dotyczącego przychodów ze źródeł nieujawnionych podatnik w jego trakcie powoła się na niezgłoszoną do opodatkowania darowiznę, pożyczkę lub spadek i czy wówczas organ kontroli skarbowej jest uprawniony do wydania decyzji w powyższym zakresie. Od 1 stycznia 2007 r. zarówno w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, jaki i w ustawie o podatku od spadków i darowizn obowiązują przepisy (art. 3 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 7 ust. 5 u.p.c.c. oraz art. 6 ust. 4 oraz art. 15 ust. 4 u.p.s.d.), które mają w jakimś stopniu zapobiec powoływaniu się podatników bez żadnych konsekwencji podatkowych na pożyczki lub darowizny sprzed lat w toku postępowań kontrolnych z zakresu nieujawnionych źródeł przychodów.
Zdaniem autora takie stanowisko jest zasadne, gdyż organ kontroli skarbowej prowadzi już postępowanie kontrolne i władny jest szybko je zakończyć. Zbędne jest więc ponowne wszczynanie postępowania podatkowego przez organ podatkowy, by wydać decyzję na kwotę zobowiązania, na które powołał się kontrolowany. Autor zwraca jednak jeszcze uwagę, że aby organ kontroli skarbowej wszczynając postępowanie w zakresie kontroli źródeł nieujawnionych, w której to trakcie może dojść do powołania się np. na niezgłoszoną darowiznę objął zakresem postępowania kontrolnego, zakres wynikający z postanowień art. 2 ust. 2 i ust. 2a ustawy o kontroli skarbowej. W innym przypadku brak przedmiotowego podatku (podatku od spadków i darowizn, czy też podatku od czynności cywilno prawnych) w zakresie postępowania kontrolnego powoduje, że należy wydać wynik kontroli, a sprawę w tym zakresie przekazać do naczelnika urzędu skarbowego.
Więcej w komentarzu Dariusza Zalewskiego Decyzje organów kontroli skarbowej w zakresie podatków lokalnych opublikowanym w Lex Administracja Skarbowa