Działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą wykonywać, jak wynika z art. 76a ust. 3 ustawy o rachunkowości – dalej u.r.,:
1) przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych;
2) pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
A zatem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które nie posiadają uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, mogą świadczyć usługi w tym zakresie zatrudniając osobę posiadającą takie uprawnienia (oraz zapewniając, że osoba posiadająca uprawnienia wykonywać będzie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych).
Inaczej ma się rzecz na gruncie przepisów ustawy o doradztwie podatkowym – dalej u.d.p. Z przepisów art. 3-4 u.d.p. nie wynika, aby osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które nie są doradcami podatkowymi, mogły wykonywać czynności doradztwa podatkowego wykorzystując do tego zatrudnionych doradców podatkowych.
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że istnieje możliwość zatrudniania doradców podatkowych na podstawie umów o pracę. Wynika to wprost z przepisów art. 27 ust. 1 pkt 2 oraz art. 31 u.d.p., przy czym przepisy art. 31 u.d.p. zawierają pewne ograniczenia zatrudniania doradców podatkowych (zob. art. 31 ust. 1 u.d.p.) oraz obowiązki ciążące na zatrudnianych doradcach podatkowych (zob. art. 31 ust. 2 u.d.p.).
Mając na uwadze powyższe zauważyć pragnę, że doradcy podatkowi – oprócz uprawnienia do wykonywania czynności doradztwa podatkowego – uprawnieni są do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Możliwe jest zatem zatrudnienie przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (osobę fizyczną nieposiadającą stosownych uprawnień) doradcy podatkowego (nawet jeżeli występują przesłanki określone w art. 31 ust. 1 u.d.p.; odpowiedzialność dyscyplinarna za wykonywanie czynności doradztwa podatkowego z naruszeniem zasad określonych w art. 31 ust. 1 u.d.p. obciąża wyłącznie doradców podatkowych – zob. art. 64 ust. 1a pkt 2 u.d.p.), co pozwoli tej osobie na świadczenie usług z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (o ile czynności te będą wykonywane przez doradcę podatkowego).
Analogiczne rozwiązanie nie jest natomiast możliwe, jeżeli chodzi o świadczenie usług doradztwa podatkowego. Należy jednak zauważyć, że przedsiębiorcy wykonujący działalność usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są również uprawnieni do wykonywania działalności obejmującej prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie (a więc doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 u.d.p.) oraz sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie (a więc doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 u.d.p.). W zakresie tym zatrudnienie przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (osobę fizyczną nieposiadającą stosownych uprawnień) doradcy podatkowego (nawet jeżeli występują przesłanki określone w art. 31 ust. 1 u.d.p.; odpowiedzialność dyscyplinarna za wykonywanie czynności doradztwa podatkowego z naruszeniem zasad określonych w art. 31 ust. 1 u.d.p. obciąża wyłącznie doradców podatkowych – zob. art. 64 ust. 1a pkt 2 u.d.p.) pozwoli tej osobie na świadczenie usług obejmujących wyżej wymienione czynności (o ile czynności te będą wykonywane przez doradcę podatkowego).
Artykuł pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego