Pracodawcy często finansują w całości lub częściowo dopłaty do wypoczynku dzieci swoich pracowników. Ustawa o PIT zwalnia z opodatkowania takie dofinansowania. Dopłaty muszą jednak być przeznaczone na wypoczynek zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk. Wyjazd może być połączony z nauką, pobytem na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych. Zwolnione mogą być także przejazdy związane z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu.
Dofinansowanie musi być przeznaczone dla dzieci i młodzieży do lat 18.
Jeśli dopłaty pochodzą z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być zwolnione z PIT niezależnie od ich wysokości. Jeśli pochodzą z innych źródeł – zwolnienie może mieć zastosowanie jedynie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 tys. zł.
Jak wynika z powyższego, nie każda dopłata do wypoczynku może korzystać ze zwolnienia. Dopłaty do niezorganizowanych form wypoczynku np. wczasów potocznie nazywanych pod gruszą będą musiały zostać opodatkowane. Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 sierpnia 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.249.2018.1.ŁS.
___
* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.