Odpowiedź:
W przedstawionej sytuacji spółka powinna zwiększyć w lipcu 2015 r. wartość początkową środka trwałego, zaś od początku 2016 r. dokonywać odpisów amortyzacyjnych od zwiększonej wartości początkowej środka trwałego metodą degresywną. Przejście z początkiem 2016 r. na metodę liniową nie będzie właściwe, gdyż ustalona metodą degresywną na 2016 r. roczna kwota amortyzacji będzie – dzięki powiększeniu wartości początkowej środka trwałego w trakcie 2015 r. – wyższa od rocznej kwoty amortyzacji metodą liniową.
Uzasadnienie:
Degresywną metodę amortyzacji określa art. 16k ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014, poz. 851 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. Wynika z niego, że począwszy od roku podatkowego, w którym określone metodą degresywną roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu liniowej metody amortyzacji podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu liniowej metody amortyzacji.
Jak jednocześnie wynika z art. 16g ust. 13 u.p.d.o.p., jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
W przypadku amortyzacji metodą liniową do powiększenia wartości początkowej środka trwałego dochodzi w dacie dokonania ulepszenia środka trwałego, a w konsekwencji powiększonych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu dokonania ulepszenia. W przypadku amortyzacji metodą degresywną sytuacja taka ma miejsce tylko w pierwszym roku podatkowym używania środków trwałych. W kolejnych bowiem latach odpisy amortyzacyjne przy zastosowaniu tej metody są dokonywane od ich wartości początkowej ustalonej na początek roku podatkowego. W konsekwencji w przypadku ulepszenia środków trwałych amortyzowanych metodą degresywną w drugim i kolejnych latach podatkowych ich używania odpisy amortyzacyjne od powiększonej wartości początkowych środków trwałych są dokonywane dopiero od roku podatkowego kolejnego od roku podatkowego dokonania ulepszenia.
W świetle powyższego w przedstawionej sytuacji spółka powinna zwiększyć w lipcu 2015 r. wartość początkową środka trwałego, zaś od początku 2016 r. dokonywać odpisów amortyzacyjnych od zwiększonej wartości początkowej środka trwałego metodą degresywną. Przejście z początkiem 2016 r. na metodę liniową nie będzie właściwe, gdyż ustalona metodą degresywną na 2016 r. roczna kwota amortyzacji będzie – dzięki powiększeniu wartości początkowej środka trwałego w trakcie 2015 r. – wyższa od rocznej kwoty amortyzacji metodą liniową.
Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego