Pytanie
Czy złożenie NIP-1 do US podatnika który nie rozpoczął wykonywania działalności, ale również jej nie zawiesił, z adnotacją ręcznie dopisaną na druku NIP-1 "podatek liniowy -miesięcznie" stanowi oświadczenie dla US o formie wyboru opodatkowania wg art. 9a ustawy o p.d.o.f.
Czy wobec powyższego małżeństwo - wspólność majątkowa za 2011 r. i 2010 r. którzy rozliczyli się z US PIT-36 wspólnie powinni skorygować to zeznanie i opodatkować się osobno?
Odpowiedź
Moim zdaniem zamieszczona na druku NIP-1 odręczna adnotacja o wyborze podatku liniowego spełnia przesłanki do uznania jej za oświadczenie co do wyboru formy opodatkowania.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f. podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Z kolei art. 6 ust. 8 u.p.d.o.f. stanowi, iż sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 i 4 u.p.d.o.f. (tj. m.in. wspólne rozliczenie małżonków), nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie m.in. przepisy art. 30c u.p.d.o.f.
Przepisy u.p.d.o.f. nie precyzują w jakiej formie powinno zostać złożone oświadczenie (za wyjątkiem złożenia oświadczenia na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – jednakże w Państwa sytuacji przypadek ten nie ma zastosowania).
W związku z powyższym wydaje się, iż zamieszczona na druku NIP-1 odręczna adnotacja o wyborze podatku liniowego spełnia przesłanki do uznania jej za oświadczenie co do wyboru formy opodatkowania.
W takiej sytuacji fakt, iż z działalności tej nie zostały osiągnięte przychody, zdaniem organów podatkowych nie ma znaczenia. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 08 grudnia 2008 r., IPPB1/415-1162/08-2/EC wskazuje: "fakt, że żona Wnioskodawcy nie osiągnęła w 2008 r. żadnych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej 19 proc. podatkiem liniowym, pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania preferencyjnego sposobu opodatkowania małżonków. Wobec powyższego, sam wybór opodatkowania dochodów osiąganych z działalności gospodarczej wg liniowej 19 proc. stawki podatku dochodowego oznacza rezygnację z prawa do wspólnego opodatkowania się z małżonkiem".