Pytanie
Spółka z o.o. otrzymała zaliczkę od kontrahenta na poczet przyszłych robót wiertniczo-geologicznych w wysokości 10.000 zł. Z tego tytułu została wystawiona faktura zaliczkowa.
Czy zaliczka może zostać zaliczona na poczet dwóch odrębnych zleceń na rzecz tego samego kontrahenta?
Odpowiedź
Skoro 1 faktura może dokumentować 2 czy więcej czynności, to i faktura zaliczkowa może dokumentować w pewnym sensie 2 zaliczki, czyli zaliczki na rzecz 2 odrębnych zleceń.
Uzasadnienie
Z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., wynika że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Jak wskazuje zaś art. 106 ust. 3 u.p.t.u. przepisy art. 106 ust. 1 i 2 (czyli ogólne przepisy o wystawianiu faktur) stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.
Również z § 10 ust. 7 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360), dalej: rozporządzenie, wynika że przepisy § 5 ust. 6 i 7 oraz § 7 (ogólne przepisy o wystawianiu faktur) stosuje się odpowiednio do faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.
Nie ma więc przeciwwskazań do wystawienia faktury zaliczkowej na poczet 2 usług, ponadto porównując wymagania treściowe § 10 (dotyczy faktur zaliczkowych) i § 5 rozporządzenia (dotyczy faktur w ogólności), to wymogi w zakresie faktur zaliczkowych są zakreślone nieco liberalniej.
Oczywiście dobrze by było, by w omawianym przypadku jednak rozbić fakturę zaliczkową na 2 pozycje, z opisanymi czynnościami, które one dokumentują.
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)