Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Jesteśmy dealerem samochodowym. Nasze wątpliwości budzi kwestia nowego podatku od sprzedaży detalicznej, który ma zacząć obowiązywać od 1 września 2016 r., a mianowicie, czy z opodatkowania wyłączono przychody ze sprzedaży usług, w ramach których wydawane są towary?
Faktury za usługi serwisowe i blacharsko-lakiernicze zawierają części i usługi związane z ich montażem, naprawą itd. Czy w tym wypadku opodatkowaniu będzie podlegała cała wartość netto?
Odpowiedź:
Dla wyeliminowania ryzyka należy wyraźnie oddzielić usługę od dostawy części.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 3 pkt 5 ustawy z dnia lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej (Dz.U. poz. 1155) przez sprzedaż detaliczną rozumie się dokonywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach działalności gospodarczej zbywcy, odpłatnego zbywania towarów konsumentom na podstawie umowy zawartej:
a) w lokalu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. poz. 827, z 2015 r. poz. 1854 oraz z 2016 r. poz. 615),
b) poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. poz. 827 z późn. zm.).
Co ważne, ustawodawca zastrzegł, że także w przypadku, gdy zbywaniu towaru towarzyszy świadczenie usługi odrębnie niezaewidencjonowanej.
W uzasadnieniu do projektu zostało wskazane, że:
„Sprzedażą detaliczną nie będzie świadczenie usług. Jednakże w sytuacji gdy odpłatnemu zbyciu towaru towarzyszy świadczenie usługi, to na potrzeby ustawy usługę tę uważa się za sprzedaż detaliczną podlegającą opodatkowaniu. Na przykład sprzedaż książki łącznie z jej opakowaniem, sprzedaż pralki łącznie z jej wniesieniem. Niemniej jeżeli świadczona usługa zostanie odrębnie zaewidencjonowana od sprzedaży towaru, to usługa ta nie będzie przedmiotem opodatkowania.”
Zetem, kluczowe znaczenie mają dwie kwestie:
– czy ma miejsce dostawa towaru czy może tylko zużycie towarów w ramach świadczonej usługi;
– jeżeli dokonywana jest dostawa to czy usługa jest od niej wyodrębniona.
Niestety, uważam, że jeżeli w ramach naprawy serwis dostarcza również części to mamy do czynienia z dostawą towaru.
To oznacza, że jeżeli dostawa taka dokonywana jest na rzecz konsumenta i przekroczony jest próg ustawowy należy opodatkować ją podatkiem od sprzedaży detalicznej. I w tym momencie kluczowe znaczenie ma to, jak zostało skonstruowane świadczenie. Jeżeli zgodnie z warunkami umownymi usługa jest wyraźnie wyodrębniona od dostawy to opodatkowany jest wyłącznie przychód ze sprzedaży części, inaczej całość.
Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 22.08.2016 r.