Odpowiedź:
Zdaniem autora, świadczenia, o których mowa w pytaniu, podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek, gdyż spełniają wszystkie wymagane warunki.
Uzasadnienie:
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W myśl zaś art. 1 ust. 1 i art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 592 z późn. zm.) – dalej u.z.f.ś.s. – podstawowym celem tworzenia tego funduszu jest finansowanie działalności socjalnej, przez którą należy rozumieć usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Z przepisów wynika zatem, że są dwa warunki korzystania ze zwolnienia od składek ZUS w przypadku świadczeń z ZFŚS. Po pierwsze środki muszą być przeznaczone na działalność socjalną – warunek ten jest spełniony w przypadku pomocy świątecznej będącej formą pomocy materialnej. Drugim warunkiem jest sfinansowanie tej pomocy ze środków ZFŚS. Żaden przepis nie wymaga przy tym, żeby świadczenia z ZFŚS miały charakter bezgotówkowy. Jeżeli pracodawca pobiera pieniądze z konta funduszu i dokonuje wypłat gotówkowych, oznacza to sfinansowanie świadczeń ze środków ZFŚS. Tym samym drugi warunek również należy uznać za spełniony.
Z pytania wynika, że pracodawca stosuje kryteria socjalne, więc postępuje zgodnie z art. 8 ust. 1 u.z.f.ś.s., w myśl którego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Tym samym ZUS nie może podważyć zwolnienia ze względu na brak zróżnicowania świadczeń.
Paweł Ziółkowski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 30 grudnia 2014 r.
Czy wypłata pomocy świątecznej w formie świadczeń pieniężnych z gotówkowej kasy ZFŚS podlega oskładkowaniu?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoWewnętrzny regulamin ZFŚS dopuszcza możliwość prowadzenia kasy gotówkowej ZFŚS i wypłaty pomocy świątecznej w formie świadczeń pieniężnych z gotówkowej kasy ZFŚS (firma prowadzi PKPiR), oczywiście po uprzednim pobraniu środków z wydzielonego konta bankowego ZFŚS. Pomoc jest udzielana według kryteriów oceny sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej oraz jest różnicowana dla poszczególnych pracowników.Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe i zostanie spełniony warunek zwolnienia z podatku i ZUS w przypadku wypłaty pomocy w całości ze środków ZFŚS?