Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Czy wypłata dywidendy udziałowcom oraz zwrot dopłat dla wspólników spółki z o.o. obliguje do sporządzenia dokumentacji cen transferowych?
Odpowiedź:
Uważa się, że wypłata przez spółkę z o.o. dywidendy oraz zwrot dopłat nie stanowi transakcji, do której miałyby zastosowanie regulacje dotyczące cen transferowych i obowiązków w zakresie sporządzania dokumentacji podatkowej właściwej dla takich czynności.
Uzasadnienie:
Udzielając odpowiedzi na pytanie należy wskazać, że zgodnie z dyspozycją przepisu art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., podatnicy dokonujący transakcji, w tym zawierający umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze, z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami - w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 u.p.d.o.p. – lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, w tym zawierający umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze, jeżeli jedną ze stron takiej umowy jest podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji.
W myśl powyższego, transakcją która objęta jest obowiązkiem sporządzenia dokumentacji podatkowej jest m.in. umowa spółki niebędącej osobą prawną. Brakuje analogicznych regulacji dotyczących umowy spółki kapitałowej. Już tyko to, moim zdaniem przesądza o tym, że operacje dokonywane „wewnątrz” umowy spółki kapitałowej i na podstawie prawa spółek nie stanowią transakcji, do których odnosiłby się obowiązek sporządzenia dokumentacji. Ponadto podkreślić należy, że dla tego rodzaju czynności nie byłoby możliwym zidentyfikowanie warunków rynkowych, gdyż jest to zdarzenie indywidualne.
Stąd właśnie, moim zdaniem wypłata przez spółkę z o.o. dywidendy oraz zwrot dopłat nie stanowi transakcji, do której miałyby zastosowanie regulacje dotyczące cen transferowych i obowiązków w zakresie sporządzania dokumentacji podatkowej właściwej dla takich czynności.
Posiłkowo można tutaj odwołać się do interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 maja 2015 r., IPPB4/4510-42/15-2/AK:
„Pomiędzy niezależnymi podmiotami nie dochodzi bowiem do umorzenia udziałów, jeśli jakiś podmiot ma udziały w innym podmiocie, są to już – z definicji – podmioty powiązane. Biorąc zatem pod uwagę brak możliwości ustalenia wartości rynkowej, za niemożliwe należy uznać zastosowanie przepisów dotyczących cen transferowych w opisanym zdarzeniu przyszłym.”
Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 4.09.2015 r.