Odpowiedź:
W 2015 r. organy podatkowe wydawały korzystne rozstrzygnięcia w odniesieniu do kwalifikacji jako kosztu uzyskania przychodu wydatków ponoszonych przez firmę na organizację imprez okolicznościowych w takim zakresie w jakim wydatki te dotyczyły pracowników i ich rodzin. Organy podatkowe kwestionują jednak zasadność uznania takich wydatków jako kosztu podatkowego w takiej części w jakiej dotyczą one osób towarzyszących (niebędących członkami rodziny).
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
W świetle powyższej regulacji uznaje się, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.
W świetle powyższych regulacji w 2015 r. organy podatkowe wydawały korzystne rozstrzygnięcia w odniesieniu do kwalifikacji jako kosztu uzyskania przychodu wydatków ponoszonych przez firmę na organizację imprez okolicznościowych w takim zakresie w jakim wydatki te dotyczyły pracowników i ich rodzin. Organy podatkowe kwestionują jednak zasadność uznania takich wydatków jako kosztu podatkowego w takiej części w jakiej dotyczą one osób towarzyszących (niebędących członkami rodziny).
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 28 sierpnia 2015 r., IBPB-1-3/4510-128/15/AW, zwraca jednak uwagę, że w każdej sytuacji jednakże trzeba sprawdzić, jaki jest cel takiego spotkania. W przypadku, jeżeli wydatki poniesione zostały na zorganizowanie spotkania integracyjnego mającego na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawy atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Jeśli jednak spotkanie nie służy takiemu celowi, a przebywanie pracowników ze sobą czy konsumpcja są celem samym w sobie, to w takim przypadku nie można uznać, że wydatki poniesione na organizację takiej imprezy mają związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów.
Uwzględniając powyższe zastrzeżenia organ podatkowy uznał, że sfinansowane wydatki na organizację imprez integracyjnych w części przypadającej na jej pracowników, jak i członków rodziny, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Natomiast, w odniesieniu do wydatków które Wnioskodawca poniesie na organizację imprezy integracyjnej w części dotyczącej osób towarzyszących (niebędących członkami rodziny pracownika), wskazać należy, że nie wiążą się one z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy i oceniając charakter omawianego wydatku nie można wykazać związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ich poniesieniem, a uzyskanym przez Spółkę przychodem. Zdaniem organu podatkowego nie sposób bowiem nie zauważyć, że w odróżnieniu od pracowników, udział w imprezie integracyjnej osób im towarzyszących (niebędących członkami rodziny) nie ma związku w jakimkolwiek stopniu, w tym pośrednim, z osiąganymi przez Spółkę przychodami.
Tożsame stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 31 marca 2015 r., IBPBI/2/423-1570/14/AP dodatkowo zastrzegając także, że jeżeli świadczenia realizowane w ramach imprezy integracyjnej stanowić będą działalność socjalną, o której mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, to wówczas wydatki ponoszone na organizację takiej imprezy nie mogą podlegać zaliczeniu do kosztów podatkowych. Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.p., wydatki ponoszone przez pracodawcę na działalność socjalną, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (również wówczas, gdy zostaną poniesione ze środków obrotowych).
Ponieważ odpowiednie do powyższych regulacji są zawarte w u.p.d.o.f. (art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 42 u.p.d.o.f.) niniejsze wnioskowanie będzie również miało zastosowanie do firm osób fizycznych będących pracodawcami.
Artur Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 17.09.2015 r.
Czy wydatki związane z organizacją imprezy integracyjnej dla pracowników i ich rodzin można ująć w kosztach podatkowych?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoCzy wydatki związane z udziałem pracowników wraz z rodzinami w imprezie z okazji 25-lecia firmy są kosztem pracodawcy?W trakcie trwania imprezy przewidziane są różne sportowe rozgrywki, drobne nagrody dla zwycięzców, catering (w tym piwo). Ponadto pracodawca zapewnia uczestnikom dowóz autokarami na miejsce imprezy na swój koszt.