Pytanie

Prowadzę sklep mięsny. Mój syn pływa na łódkach. Chciałbym sponsorować syna, który należy do klubu żeglarskiego (zakup żagli, stroju, itp.).
W jaki sposób ująć wydatki na zakup żagli, stroju, itp. w PKPiR?
Czy można takie wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Odpowiedź

Nie ma przeszkód, aby sponsorował Pan syna. Wydatki te będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli będzie je można uznać za poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Uzasadnienie

Obowiązujące przepisy nie zakazują przedsiębiorcom sponsorowania wybranych przez nich osób. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby sponsorował Pan syna kupując mu, przykładowo, żagle czy strój.

Odrębną kwestią jest możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Będzie to możliwe tylko, jeżeli wydatki te będzie można uznać za poniesione w celu osiągnięcia przychodów (należy bowiem przypomnieć, że kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów – zob. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ). Będzie tak w szczególności, jeżeli poniesione przez Pana wydatki będą stanowić wydatki na reklamę, np. jeżeli żagle czy strój nabyte dla syna oznaczone będą nazwą Pańskiego sklepu.

W zakresie w jakim wydatki, o których mowa, stanowić będą koszty uzyskania przychodów mogą być one ujmowane w PKPiR w kolumnie 13 (wśród pozostałych wydatków). Nie może Pan natomiast ujmować w PKPiR tych z wydatków na sponsorowanie syna, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (w szczególności dlatego, że nie można ich uznać za poniesione w celu osiągnięcia przychodów).

Musi Pan przy tym być świadomy pewnego ryzyka związanego z zaliczaniem wydatków na sponsorowanie syna do kosztów uzyskania przychodów. Między Panem a synem istnieją bowiem powiązania, co pozwala organom podatkowym szacować dochód oraz podatek, jeżeli ustalą one, że w wyniku istnienia tych powiązań zostały ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego nie wykazuje Pan dochodów albo wykazuje Pan dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby te powiązania nie istniały (zob. art. 25 ustawy ).

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)