Pytanie
Czy można w rozliczeniu rocznym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki ponoszone na studia, jeżeli prowadzi się działalność gospodarczą?
Czy można zwiększyć koszty o opłaty za studia, jeżeli nie prowadzi się działalności gospodarczej, a studia są związane z podejmowaną pracą?
Odpowiedź
Wydatki na studia mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli kierunek studiów związany jest z prowadzoną przez nich działalnością. Nie wchodzi natomiast w grę zaliczenie wydatków na studia do kosztów uzyskania przychodów z pracy.
Uzasadnienie
Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f.).
Wydatki na studia osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą są kosztami ponoszonymi przez te osoby w celu osiągnięcia przychodów z tej działalności, o ile kierunek studiów związany jest z prowadzoną przez nich działalnością. W przypadkach takich zatem - zważywszy, że przepisy art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. nie wyłączają możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia - istnieje możliwość zaliczania takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 marca 2012 r., IPPB1/415-23/12-4/JB). Decydując się na to należy jednak pamiętać o ryzyku sporu z organami podatkowymi, które mogą uznać, że związek studiów z prowadzoną działalnością gospodarczą jest zbyt niewielki, aby zaistniała możliwość zaliczenia wydatków na studia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 15 marca 2012 r., IPTPB1/415-23/12-2/KO).
Nie wchodzi natomiast w grę zaliczenie wydatków na studia do kosztów uzyskania przychodów z pracy (zakładam, że chodzi o pracę na podstawie umowy o pracę). Spowodowane jest to tym, że koszty uzyskania tych przychodów ustalane są w sposób ryczałtowy (zob. art. 22 ust. 2 u.p.d.o.f. ). Co prawda istnieje przepis pozwalający na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kwot wyższych od ustalonych ryczałtów, lecz dotyczy to wyłącznie wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej (zob. art. 22 ust. 11 u.p.d.o.f. ).
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)