Pytanie

Oprócz zatrudnienia na umowę o pracę, od kilku lat z mężem prowadzimy działalność w formie spółki cywilnej. W tym roku planujemy zakup samochodu osobowego na majątek spółki. W związku z tym, że obroty z naszej działalności nie są za wysokie, zakup sfinansujemy w większej części z naszych oszczędności prywatnych.
Czy jeśli odliczymy zgodnie z przepisami 50 proc. VAT od zakupu tego samochodu, urząd skarbowy może nam zakwestionować tę operację?

Odpowiedź

Sam fakt, że zakup samochodu zostanie sfinansowany w znacznej części z majątku prywatnego wspólników nie wpływa na prawo podatnika do odliczenia VAT naliczonego – urząd skarbowy nie ma podstaw do zakwestionowania takiej operacji.

Uzasadnienie

Prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty VAT naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych VAT (art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.). Zgodnie z ograniczeniem uregulowanym w art. 86a ust. 1 u.p.t.u., w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku naliczonego. Od przedmiotowego ograniczenia ustawodawca przewiduje pewne odstępstwa, jednakże odstępstwa te nie są przedmiotem wątpliwości autora pytania.

Zobacz: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>

Wątpliwość wzbudza natomiast zasadność odliczania 50 proc. VAT naliczonego zawartego w cenie nabycia samochodu osobowego na majątek spółki cywilnej w sytuacji, w której zakup ten w znacznym stopniu finansowany jest z oszczędności prywatnych wspólników spółki, będących jednocześnie małżonkami.

Otóż żaden przepis u.p.t.u., ani żaden przepis wykonawczy nie uzależnia prawa podatnika do odliczenia VAT, od źródła finansowania ponoszonych przez podatnika VAT (w tym przypadku małżeńską spółkę cywilną) wydatków na zakup towarów, w tym środków trwałych, do celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Sam zatem fakt, że zakup samochodu zostanie sfinansowany w znacznej części z majątku prywatnego nie wpływa na prawo podatnika do odliczenia zawartego w jego cenie VAT naliczonego.

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>

Należy tu jedynie zwrócić uwagę na cywilistyczne aspekty zagadnienia. Otóż bowiem choć spółka cywilna nie posiada własnego majątku, to istnieje wyodrębniony w ramach tej spółki majątek wspólny wspólników. Finansując zatem zakup samochodu z majątku prywatnego, małżonkowie powinni tę czynność sformalizować – tj. na przykład dokonać formalnego zwiększenia wkładów w spółce. Jest to już jednak odrębne zagadnienie, nieobjęte zakresem pytania. Nawet jeżeli wspólnicy nie dopełnią obowiązków formalnego wniesienia do majątku wspólnego związanego z umową spółki cywilnej środków na pokrycie ww. wydatków, to okoliczność ta w żaden sposób nie ograniczy ich prawa do odliczenia VAT zawartego w cenie samochodu.

Zobacz też: Chcesz odliczyć pełny VAT od samochodu musisz prowadzić ewidencję >>

Przedsiębiorca zaliczy do kosztów nieodliczony VAT od samochodu >>

Zmiany w VAT wpłyną na rozliczanie podatków dochodowych >>

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego