Firma nabywa usługi serwisowe od dostawców krajowych i zagranicznych, a następnie odsprzedaje je odbiorcom krajowym (głównie). Usługa serwisowa polega na dokupieniu kolejnego okresu serwisowania do konkretnego produktu: serwera drukarki po upływie okresu objętego gwarancją producenta. W ramach usługi serwisowej po upływie okresu gwarancyjnego jednostka będzie miała prawo do napraw sprzętu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Usługa serwisowa może obejmować okres 1 roku, 2 bądź 3 lat. Odbiorca usługi otrzymuje tzw. kod aktywacyjny od producenta, dzięki któremu może zalogować się na stronie producenta, gdzie może zgłaszać usterki sprzętu, do którego został wykupiony dłuższy okres gwarancyjny. Do tej pory firma wystawiała faktury dla klientów - nabywców usług serwisowych po przekazaniu kodu dostępu do strony internetowej producenta oraz po otrzymaniu faktury na zakup usługi od dostawcy. Firma zastanawia się nad wystawianiem faktur za usługi serwisowe przed otrzymaniem, wystawieniem faktury przez dostawcę.

Czy z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych wcześniejsze wystawianie faktur za usługę serwisową stanowi problem?
 

Przedstawiony w pytaniu problem dotyczy dopuszczalności wystawienia faktur za usługę serwisową przed datą wykonania usługi.

Odpowiadając na pytanie należy przywołać przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Wynika z tego po pierwsze, że z punktu widzenia przepisów podatkowych dopuszczalne jest zaliczkowe wypłacanie wynagrodzenia za usługi, które zostaną wykonane w późniejszym terminie. Po wtóre, jeśli wynagrodzenie zaliczkowe podmiot otrzyma w okresie sprawozdawczym, w którym usługa została wykonana - wówczas takie zaliczkowe wynagrodzenie stanowi przychód podatnika. Jeśli natomiast usługa zostanie wykonana w kolejnych okresach sprawozdawczych, to wynagrodzenie nie stanowi przychodu w chwili otrzymania kwoty zaliczki lecz przychód powstanie z chwilą wykonania usługi.