Czy podlega opodatkowaniu wartość świadczeń medycznych dla pracowników w przypadku, gdy zapłata za te świadczenie jest w formie ryczałtu miesięcznego przez pracodawcę. Pracownicy korzystają na podstawie sporządzonej wcześniej listy pracowników. Usługi wykonywane są raz w tygodniu (piątek). W miesiącu z usług korzysta od 20 do 25 pracowników, w zależności ile piątków przypada w miesiącu. Ryczałt miesięczny wynosi 1500 zł.
Czy wartość ryczałtu należy podzielić przez ilość korzystających pracowników w danym miesiącu i będzie to różna kwota do opodatkowania i ZUS za dany miesiąc?
Czy mimo to, że nie jest wycenione świadczenie przypadające na każdego pracownika, należy doliczyć pracownikowi do przychodu?

Niestety, w tym przypadku organy podatkowe stoją na stanowisku, że powstanie przychód do opodatkowania. Fakt występowania ryczałtowej formy opłacania tych świadczeń nie ma wpływu na możliwość ustalenia wysokości przychodu na jednego pracownika.
 
Zgodnie z przepisami art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., przychodami, co do zasady, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przepisu tego wynika, że przychodem jest m.in. wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Niestety, w odniesieniu do abonamentów medycznych uznaje się, że sam fakt wystąpienia możliwości skorzystania z takiego świadczenia powoduje powstanie przychodu u osoby uprawnionej. Ryczałtowe opłacanie tego rodzaju świadczeń także nie stanowi przeszkody w ustaleniu przychodu przypadającego na konkretną osobę uprawnioną do skorzystania ze świadczeń medycznych. Takie stanowisko zajmują organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach. Przytoczmy fragment jednej z takich interpretacji: "Objęcie pracowników i członków ich rodzin, nieobowiązkową opieką medyczną stanowi nieodpłatne świadczenie, którego wartość ustala się według cen jego zakupu. Ryczałtowy (w stałej kwocie) sposób opłacania przez pracodawcę kosztów związanych z otoczeniem ww. osób nieobowiązkową opieką medyczną, nie stanowi przeszkody w ustaleniu wartości świadczenia przypadającego na każdego uprawnionego do skorzystania z przedmiotowego świadczenia. Będąc osobą uprawnioną do świadczeń medycznych objętych pakietem, pracownik oraz członek jego rodziny może nie skorzystać z żadnych usług lub też skorzystać z usług o faktycznej wartości daleko wykraczających poza odpłatność ryczałtową. Ilość faktycznie wykorzystanych usług nie wpływa na wysokość odpłatności ustalonej w sposób ryczałtowy. Wartość ta jest stała i jest ponoszona za gotowość świadczenia usług objętych pakietem na rzecz pracowników i członków ich rodzin, w okresie za który została zapłacona.

Należy również zauważyć, iż nieodpłatnym świadczeniem Wnioskodawcy nie będzie korzystanie przez osoby uprawnione z konkretnych usług medycznych, lecz fakt objęcia opieką medyczną. W związku z tym, przychodem nie będzie wartość rzeczywiście skonsumowanych usług medycznych, lecz wartość świadczenia uzyskiwanego przez pracownika i członka jego rodziny, jakim będzie możliwość skorzystania z takich usług." (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 stycznia 2011 r., IPPB4/415-859/10-2/JK).