Pytanie
Czy dopuszczalne jest w ramach przepisów BHP wypłacenie pracownikowi ekwiwalentu za pranie i jednoczesne wydanie proszku do prania jako uzupełnienie ww. ekwiwalentu?
Czy takie świadczenie zwolnione jest od podatku dochodowego?
Odpowiedź
Wartość proszku do prania wydanego pracownikowi jako uzupełnienie ekwiwalentu za pranie nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Uzasadnienie
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., zwolnione są od podatku świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.Mając to na uwadze wskazać pragnę, że na podstawie art. 2379 § 2 Kodeksu Pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Jak jednocześnie stanowi § 3 tego artykułu, jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika. Jest to tzw. ekwiwalent za pranie.
Zwrócić należy uwagę, że w przytoczonym przepisie mowa jest wyłącznie o wypłaceniu pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego. Przepis ten nie przewiduje przekazywania pracownikom jakichkolwiek przedmiotów, w tym proszku do prania. Uznać zatem należy, że ewentualne wydanie pracownikowi proszku do prania jako uzupełnienie ekwiwalentu za pranie nie stanowi świadczenia rzeczowego przysługującego na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Wartość takiego przekazanego pracownikowi proszku nie korzysta zatem ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.f. (ani z żadnego innego zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych).
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego