Pytanie
Podatnik (warsztat samochodowy), oprócz usługi naprawy samochodów, świadczy sporadycznie także na zlecenie klienta usługę dodatkową, polegającą na odwiezieniu samochodu na stację kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego pojazdu. Faktura z przeprowadzonego badania technicznego jest wystawiana na warsztat, a następnie kosztami obciążany jest klienta.
Czy podatnik (warsztat samochodowy) ma prawo do pełnego odliczenia VAT od faktury za badanie techniczne?
Odpowiedź
W opisanym przypadku usługa badania technicznego jest związana z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą, a zatem istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tej usługi.
Uzasadnienie
Jeśli chodzi o prawo do odliczenia podatku naliczonego, to w myśl art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Należy podkreślić, że ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 u.p.t.u. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje więc wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi. Zatem dla ustalenia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego podstawowe znaczenie ma związek dokonanych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. W opisanym przypadku usługa badania technicznego jest związana z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, a zatem istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tej usługi. Podatnik nie mógłby odliczyć podatku z takiej faktury, jeśli dokonałby jej nabycia w imieniu i na rzecz usługobiorcy (zob. art. 29a ust. 7 pkt 3 u.p.t.u.). W takim wypadku, prawo do obniżenia podatku naliczonego przysługiwałoby bowiem klientowi podatnika.
Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego