Pytanie
Gospodarstwo o powierzchni 2,45 ha zostało w jednym akcie notarialnym nabyte przez podatnika. Przedmiotem umowy jest gospodarstwo rolne, które w trzech częściach zostało objęte umową sprzedaży (trzy osoby sprzedały udział w całości) oraz jedna część w drodze darowizny (matka dla córki). Jest to jeden dokument notarialny obejmujący wszystkie czynności.
Czy w sytuacji, gdy dokument obejmuje jednocześnie sprzedaż i darowiznę gospodarstwa rolnego znajdzie zastosowanie zwolnienie z podatku rolnego?
Odpowiedź
Akt notarialny obejmuje gospodarstwo rolne nabyte w drodze aktu notarialnego – umowa sprzedaży i darowizny. Zwolnienie obejmuje nabycie w drodze sprzedaży. Ponieważ 3 gruntów zostało nabyte w drodze kupna- sprzedaży, to ta część będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania. W zwolnieniu wspomina się bowiem o gruntach a nie o całym gospodarstwie rolnym.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.) - dalej u.p.r., zwalnia się od podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 u.p.r. okres zwolnienia, wynosi 5 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę sprzedaży gruntów lub prawa wieczystego użytkowania, ustanowiono prawo wieczystego użytkowania gruntów lub objęto grunty w trwałe zagospodarowanie w drodze umowy.
Zgodnie z art. 3 ust. 5 u.p.r. jeżeli grunty stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowią odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym, a obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (posiadaczach). Jeśli jednak grunty stanowią gospodarstwo rolne, obowiązek podatkowy ciąży na tej osobie będącej współwłaścicielem (posiadaczem), która to gospodarstwo prowadzi w całości.
Powyższe zwolnienie ma charakter przedmiotowy, gdyż dotyczy określonych gruntów. Fakt, że grunty te muszą być nabyte w określony sposób zbliża je wszakże do zwolnienia o charakterze podmiotowo-przedmiotowym.
Ponadto pragnę dodać, iż w razie nabycia gruntów od indywidualnych właścicieli gospodarstw rolnych nie stosuje się zwolnienia, jeżeli nabywca jest małżonkiem, krewnym w linii prostej lub jego małżonkiem, pasierbem, zięciem lub synową sprzedawcy gruntów. Nabycie gruntów od innych krewnych (np. w linii bocznej) bądź innych powinowatych nie wyłącza ze zwolnienia.