Czy zakupy w ramach rachunku maklerskiego prowadzonego dla działalności gospodarczej księguje się w kolumnie 10 w ciągu roku, a na koniec rozlicza remanentem?
Czy aby rozliczać koszty związane z najmem musi wprowadzić to mieszkanie do ewidencji środków trwałych?
Jakie podatki będzie obowiązany zapłacić przy ewentualnej sprzedaży w przyszłości?
Odpowiedź:
Najem lokali i obrót papierami wartościowymi można rozliczać w działalności gospodarczej, dywidendy tylko poza tą działalnością.
Uzasadnienie:
Jeśli chodzi o rozliczenie najmu lokali mieszkalnych w ramach działalności gospodarczej to możliwe jest to na zasadach ogólnych według skali albo podatkiem liniowym (art. 27 i art. 30c ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f.). W obu przypadkach nie ma konieczności (choć przepisy nakładają taki obowiązek) ujęcia lokali mieszkalnych w ewidencji środków trwałych z uwagi na brak sankcji. Niemniej jednak brak wpisu w ewidencji skutkuje niemożnością rozliczenia odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanych lokali, jest zatem podatkowo niekorzystny.
Niezależnie od ujęcia lokalu jako środka trwałego jego odpłatne zbycie w przyszłości będzie opodatkowane na zasadach przewidzianych dla lokali mieszkalnych również poza działalnością – po upływie 5 lat po nabyciu sprzedaż nie będzie opodatkowana, a wcześniej –19% podatkiem dochodowym rozliczanym w zeznaniu PIT-39, z możliwością zastosowania ulgi mieszkaniowej (art. 10 ust. 1 pkt 8 i ust. 3 oraz art. 30e u.p.d.o.f.).
Natomiast dochody z tytułu inwestycji kapitałowych zwykle zaliczane są do źródła kapitały pieniężne (art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f.) i rozliczane na zasadzie art. 30a u.p.d.o.f. zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym (w zakresie dywidend) i na zasadzie art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f. liniowym 19% podatkiem dochodowym (w zakresie zbycia papierów wartościowych - w zeznaniu rocznym PIT-38). Dochodów tych nie łączy się z dochodami z działalności gospodarczej (art. 30a ust. 7 i art. 30b ust. 5 u.p.d.o.f.).
Nie dotyczy to wszak sytuacji, gdy odpłatne zbycie udziałów (akcji), papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (art. 30b ust. 4 u.p.d.o.f.). Dochód z tego tytułu może zatem, w ramach jednego źródła, być rozliczany w jednej działalności gospodarczej.
Ponieważ akcje w takim przypadku traktowane są jako towary (są bowiem nabywane w celu dalszej odsprzedaży), to należy je ująć w kolumnie 10 KPiR (w dacie poniesienia kosztu ich nabycia), a następnie, w remanencie rocznym, by umożliwić ich końcowe rozliczenie z przychodami z odpłatnego zbycia.
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z 28.11.2016 r., 0461-ITPB1.4511.757.2016.2.MR.
Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 30.06.2017 r.
Czy w ramach jednej działalności można rozliczać przychody z najmu oraz z inwestowania na giełdzie?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoCzy osoba fizyczna może prowadzić działalność związaną z wynajmem na cele mieszkaniowe i inwestowaniem na giełdzie na jednej PKPiR oraz łącznie rozliczać podatek PIT w ramach jednej działalności gospodarczej?