Odpowiedź:
W pozycji "podatek dochodowy" rachunku zysków i strat nie będzie ujęta żadna kwota, gdyż nie powstał obowiązek podatkowy.
Uzasadnienie:
Płacone zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej były księgowane po stronie Ma konta 131 Bieżący rachunek bankowy w korespondencji z kontem 225 Rozrachunki z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, czyli nie wpływały na poziom wyniku netto. Można stwierdzić, że występują należności z tytułu podatku dochodowego. W związku z tym w pozycji "podatek dochodowy" rachunku zysków i strat nie będzie ujęta żadna kwota, gdyż nie powstał obowiązek podatkowy. Na koncie 871 Podatek dochodowy ujmuje się podatek stanowiący zobowiązanie podatkowe, w tym wypadku nie powstało takie zobowiązanie, oraz ewentualnie aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku, które wynikają z art. 37 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.).
Waldemar Gos, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 1 kwietnia 2015 r.
Czy w rachunku zysków i strat w pozycji "podatek dochodowy" należy wykazać podatek, który spółka wpłaciła zaliczkowo w 2014 roku?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoSpółka z o.o. w roku 2014 wpłacała zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej, na koniec roku spółka wygenerowała stratę.Czy w rachunku zysków i strat w pozycji podatek dochodowy należy wykazać podatek, który spółka wpłaciła w 2014 r. w formie uproszczonej (zapłaciła tylko za 9 miesięcy), czy powinno się wykazać cały podatek za 12 miesięcy, a może z racji straty podatkowej nie wykazuje się go w ogóle?