Odpowiedź:
Podatnik może w tej sytuacji zastosować stawkę VAT ZW.
W związku ze zwolnioną od VAT sprzedażą obiektu podatnik nie będzie miał obowiązku korygowania naliczonego podatku od opłat za użytkowanie wieczyste.
Uzasadnienie:
Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710) – dalej u.p.t.u., zwalnia się od VAT dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Od opłat za użytkowanie wieczyste gruntu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku w stawce 23%. Istotne jest jednak w tej sytuacji to, że nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia obiektu. W związku z tą okolicznością przyjąć należy, że podatnik spełnia warunki do zwolnienia od podatku, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a u.p.t.u. Zakładając zatem, że podatnik nie ponosił wydatków na ulepszenie obiektu, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tego obiektu, w przypadku jego sprzedaży będzie on miał prawo do skorzystania ze zwolnienia od VAT.
Korekty podatku naliczonego, o których mowa w art. 91 u.p.t.u., dotyczą tylko i wyłącznie wydatków na nabycie lub wytworzenie obiektów. Nie dotyczą one natomiast wydatków za użytkowanie – w tym użytkowanie wieczyste. W związku więc ze zwolnioną od VAT sprzedażą obiektu podatnik nie będzie miał obowiązku korygowania naliczonego podatku od opłat za użytkowanie wieczyste.
Krzysztof Kamiński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 5.07.2016 r.
Czy w przypadku sprzedaży budynku zwolnionego z VAT należy skorygować podatek odliczony od opłat za użytkowanie wieczyste?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoPodatnik nabył nieruchomość użytkową (budynek) wraz z udziałem w gruncie, na którym budynek jest posadowiony, wykorzystywanym na zasadzie użytkowania wieczystego gruntu. Sprzedawca w stosunku do sprzedawanego budynku wraz z udziałem w gruncie zastosował zwolnienie z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a u.p.t.u. Natomiast dla opłat za oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu zastosował stawkę 23%. W budynku podatnik nie przeprowadził żadnych prac modernizacyjnych. Odliczył VAT od opłaty za użytkowanie wieczyste. Teraz podatnik chce sprzedać opisany budynek wraz z udziałem w gruncie.Czy będzie mógł zastosować stawkę zwolnioną z VAT?Czy w przypadku sprzedaży budynku ze zwolnieniem należy skorygować VAT odliczony od opłat za użytkowanie wieczyste?