Pytanie
Firma otrzymała postanowienie o przerachowaniu nadpłaty 5 zł podatku rolnego z 2011 r. na poczet IV raty 2014 r. Nadmieniam, że zawyżona wysokość podatku została ujęta w kosztach 2011 r.
Czy na podstawie tego zawiadomienia można zmniejszyć koszt podatku rolnego w 2014 r., czy należy skorygować wysokość kosztu 2011 r.?
Odpowiedź
W przypadku powstania nadpłaty w podatku rolnym nie ma konieczności korygowania kosztów roku 2014 ani roku 2011. Podatnik na podstawie otrzymanego postanowienia może pomniejszyć wysokość podatku rolnego za 2014 r. o kwotę wynikającą z nadpłaty podatku. Drugim wyjściem jest wykazanie nadpłaty w swoich przychodach.
Uzasadnienie
Opłacony przez podatnika podatek rolny od gruntu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej może zostać zaliczony do kosztów podatkowych - w takim przypadku spełniona jest bowiem definicja kosztu uzyskania przychodu określona w art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. Poniesienie tego kosztu jest obligatoryjne - obowiązek uiszczania podatku rolnego wynika z przepisów prawnych. Dla podatnika stanowi koszt, który pośrednio wpływa na osiągane przychody.
W przypadku osób fizycznych podatek rolny na rok podatkowy ustala w drodze decyzji, organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów. Podatek ten płatny jest w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego - w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Podatek rolny księgowany jest w kosztach na podstawie decyzji organu podatkowego - wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. W sytuacji gdy podatnik otrzymał postanowienie organu podatkowego z którego wynika, że podatek za 2011 r. został uiszczony w zawyżonej wysokości, i kwota nadpłaconego podatku została zarachowana na poczet IV raty podatku w 2014 r. - nie ma potrzeby korygowania wcześniej zaksięgowanego kosztu. Podatnik, zgodnie z postanowieniem, zaksięguje podatek rolny w kwocie pomniejszonej o wartość nadpłaconego podatku.
Organy podatkowe prezentują jeszcze inny sposób postępowania. Uznają, że w sytuacji gdy dochodzi do zwrotu nadpłaconego podatku lub nadpłata zostaje przerachowana przez organ podatkowy na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, podatnik powinien kwotę nadpłaty wykazać w swoich przychodach podatkowych - taki wniosek wyciągają w oparciu o interpretację a contrario art. 14 ust. 3 pkt 3 u.p.d.o.f. (patrz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 czerwca 2008 r., ILPB3/423-195/08-4/MM; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 stycznia 2014 r., IBPBI/2/423-1343/13/SD).
Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego