Odpowiedź:
W opisanej sytuacji niezbędna jest korekta podatku VAT.
Uzasadnienie:
Prawo do odliczenia VAT od inwestycji w obcych środkach trwałych przysługuje podatnikom na ogólnych zasadach, czyli gdy istnieje związek wydatku ze sprzedażą opodatkowaną.
Obowiązek korekty odliczonego VAT powstaje m.in., gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, a następnie zmieniło się to prawo (zob. art. 91 ust. 7 w zw. z art. 91 ust. 1-6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) – dalej u.p.t.u.).
Przyjmuje się, że jeżeli w tzw. okresie korekty dochodzi do rozwiązania umowy najmu, konieczna jest korekta części VAT odliczonego przy zakupach towarów i usług dotyczących inwestycji w obcych środkach trwałych na takich zasadach jak od środków trwałych – o ile wartość początkowa inwestycji przekracza 15.000 zł
Stanowisko takie potwierdził WSA w Krakowie w wyroku z dnia 8 lutego 2012 r., I SA/Kr 1842/11, gdzie możemy przeczytać:
„(…)jeśli w wyniku rozwiązania umowy najmu lokalu prawo to ustaje, a nakłady w nieruchomość poczynione przez stronę zatrzymuje wynajmujący, to w konsekwencji pozostawione w całości nakłady, od których odliczono podatek naliczony oczywiście nie będą już służyć czynnościom opodatkowanym, albowiem w tej sytuacji dochodzi do zmiany przeznaczenia dokonanego ulepszenia. Skoro tak, to wnioskujący zobowiązany jest do dokonania korekty podatku naliczonego od inwestycji w obcym środku trwałym, która nie została zamortyzowana (…)”.
Podobne stanowisko zaprezentował WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 24 września 2013 r., I SA/Gd 816/13, czy NSA w wyroku z dnia 10 kwietnia 2013 r., I FSK 707/12.
Rafał Styczyński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 4.10.2016 r.
Czy w przypadku likwidacji inwestycji korekta VAT naliczonego od inwestycji jest konieczna?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoW 2015 r. spółka z o.o. ponosiła nakłady na inwestycję w obcym środku trwałym polegającym na dostosowaniu hali do użytkowania (wykonanie posadzki, dostosowanie elektryki do własnych potrzeb). Wartość inwestycji wyniosła 190.000 zł. Od poczynionych nakładów został odliczony VAT. W styczniu 2017 r. spółka zamierza zmienić lokalizację na inną (większą), co jest spowodowane rozwojem spółki i koniecznością zwiększenia wykorzystanej powierzchni użytkowej. W związku z tym, spółka zamierza zakończyć wynajmować halę, w której dokonała inwestycji. Zgodnie z umową, spółka powinna po rozwiązaniu umowy zwrócić halę magazynową w stanie z protokołu zdawczo-odbiorczego. Czy w przypadku pozostawienia nieodpłatnego inwestycji stronie wynajmującej, spółka powinna skorygować podatek VAT naliczony? Czy w przypadku likwidacji inwestycji (poniesienia kosztów przywrócenia stanu pierwotnego) korekta VAT naliczonego od inwestycji jest konieczna?