Faktury na zwrot towaru zawsze wystawiane są w obecności klienta i data ich wystawienia siłą rzeczy jest taka sama, jak jej odbioru.
Aby obniżyć podstawę opodatkowania podatnik musi posiadać nie tylko potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, ale również musi ustalić kiedy nabywca tę fakturę korygującą otrzymał. Z tego względu data otrzymania faktury korygującej przez nabywcę jest konieczna, chyba że podatnik w inny sposób udowodni, że w każdym przypadku data wystawienia faktury korygującej i data jej odbioru są te same.
Konieczność uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej oraz konieczność ustalenia kiedy nabywca otrzymał fakturę korygującą wynikają z obecnej regulacji art. 29 ust. 4a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.
Zgodnie z przywołanym przepisem, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.
Z tej niezbyt czytelnej regulacji wynika, iż podatnik może dokonać obniżenia podstawy opodatkowania pod warunkiem posiadania potwierdzenia otrzymania korekty przez nabywcę, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru czy usługi otrzymał korektę faktury.
Zatem aby obniżyć podstawę opodatkowania podatnik nie tylko musi posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, ale również musi ustalić kiedy nabywca tę fakturę korygującą otrzymał.
Innymi słowy, z regulacji art. 29 ust. 4a u.p.t.u. wynika, iż podatnik może dokonać obniżenia podstawy opodatkowania w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą, jednakże pod warunkiem posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten okres.
W praktyce, jeżeli podatnik wystawił fakturę korygującą w sierpniu, nabywca otrzymał ją we wrześniu, a potwierdzenie odbioru korekty dotarło do podatnika przed 25 października - podatnik może obniżyć podstawę opodatkowania w rozliczeniu za wrzesień.
Jeżeli zdarzy się, iż podatnik uzyska potwierdzenie otrzymania korekty faktury przez nabywcę po terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy w którym nabywca otrzymał korektę faktury, będzie miał prawo do uwzględnienia tej korekty za okres rozliczeniowy, w którym uzyskał potwierdzenie.
Podsumowując, na potwierdzeniu otrzymania faktury korygującej powinien znaleźć się nie tylko podpis nabywcy ale również i data otrzymania przez niego korekty, chyba że podatnik w inny sposób udowodni, że w każdym przypadku data wystawienia faktury korygującej i data jej odbioru są te same.
Czy w przypadku, gdy faktura korygująca sprzedaż (zwrot towaru) wystawiana jest przez sklep detaliczny klientowi, obok podpisu klienta musi być również data jej odbioru?
Czy w przypadku, gdy faktura korygująca sprzedaż (zwrot towaru) jest wystawiana przez sklep detaliczny klientowi, to także obok podpisu klienta, musi...
Czy w przypadku, gdy faktura korygująca sprzedaż (zwrot towaru) jest wystawiana przez sklep detaliczny klientowi, to także obok podpisu klienta, musi być data jej odbioru?