Odpowiedź:
Najprawdopodobniej nie będzie obowiązku stosowania jednolitego pliku kontrolnego (JPK) od 2015 r.
Uzasadnienie:
Według informacji dostępnych na początku listopada 2014 r. projekt nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) – dalej o.p. – jest w konsultacjach międzyresortowych, do Sejmu ma trafić przed końcem roku, zaś powinien zostać uchwalony do kwietnia 2015 r.
W ramach nowelizacji proponuje się m.in. wprowadzenie ujednoliconej formy elektronicznej w postaci plików o formacie strukturalnym ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, w której podatnicy oraz kontrahenci podatników będą obowiązani przekazywać dane na żądanie organu podatkowego – tzw. jednolity plik kontrolny (JPK). Wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego będzie miało praktyczne skutki dla przedsiębiorców, zarówno tych, którzy już prowadzą księgi w systemach elektronicznych, a tym bardziej tych, którzy prowadzą księgi w wersji papierowej.
Wskazuje się jednak, że nowelizacja w powyższym zakresie nie wejdzie w życie wcześniej niż w 2016 r. i od tego roku prawdopodobnie będzie dotyczyła tylko określonych kategorii przedsiębiorców.
Piotr Geliński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 14 listopada 2014 r.
Czy w 2015 roku obowiązkowe będzie stosowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoSpółka prowadzi księgi rachunkowe w formie papierowej klasycznej amerykanki.Jak w związku z powyższym ma realizować obowiązek wynikający z planowanych zmian zgodnie z projektem ustawy z dnia 5 września 2014 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw w zakresie jednolitego elektronicznego formatu danych oczekiwanego przez kontrole podatkowe? Czy wybór spółki od 1 stycznia 2015 r. będzie sankcjonowany?