Czy umowa sprzedaży akcji spółki z siedzibą na terytorium Polski podlega PCC niezależnie od tego, gdzie podpisano umowę?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Pytanie dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży akcji spółki.

Czy zawarcie za granicą umowy sprzedaży akcji spółki mającej siedzibę w Polsce pomiędzy osobą prawną mającą siedzibę w innym niż Polska kraju UE (jako kupującym) i osobą fizyczną mieszkającą w innym niż Polska kraju UE (jako sprzedającym) wiąże się z koniecznością zapłaty przez osobę prawną z siedzibą z zagranicą (jako kupującym) podatku od czynności cywilnoprawnych?

Jeśli tak, to który urząd skarbowy jest właściwy w sprawie tego podatku i jakie dokumenty i deklaracje powinna złożyć?

Odpowiedź:

Umowa sprzedaży akcji spółki z siedzibą na terytorium Polski podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych niezależnie od tego, gdzie podpisano umowę.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) – dalej: u.p.c.c., opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (udziały czy akcje w spółce należą oczywiście do kategorii praw majątkowych). Z kolei art. 1 ust. 4 pkt 1 u.p.c.c. stanowi, iż czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z nieistotnym tutaj zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Takie brzmienie powołanych przepisów wskazuje, iż czynność sprzedaży akcji spółki posiadającej siedzibę na terytorium Polski podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych niezależnie od tego, gdzie tej czynności prawnej dokonano i czy jej stronami byli rezydenci, czy nie. Prawa majątkowe z tytułu posiadania akcji spółki mającej siedzibę w Polsce są bowiem wykonywane w Polsce.

Obowiązek rozliczenia i zapłaty podatku będzie ciążył na kupującym, którym jest osoba prawna z siedzibą za granicą Polski. W związku z tym zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 2 u.p.c.c. wskazujący jako właściwy organ podatkowy naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Należy tam złożyć deklarację PCC-3, a także zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2, gdyż podatnik podatku od czynności cywilnoprawnych musi mieć nadany polski NIP (dokumenty te mogą być złożone za jednym razem).

Piotr Żak, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 29 lipca 2014 r.

Data publikacji: 30 lipca 2014 r.