Pytanie
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (PKPiR). Podejmując działalność gospodarczą z dniem 1 maja 2013 r. wprowadziłam remanentem początkowym towary handlowe, które nabyłam w drodze darowizny w dniu 30 kwietnia 2013 r. od córki (umowa darowizny).
Czy poprawnym było zaewidencjonowanie otrzymanych towarów remanentem początkowy?
Czy wartość remanentu początkowego, w skład którego wchodzą otrzymane towary w drodze darowizny towary, należy uwzględnić w podstawie opodatkowania zamykając 2013 r.?
Odpowiedź
Darowane towary należy ująć w remanencie sporządzonym na koniec roku, ich wartość nie jest jednak brana pod uwagę przy ustaleniu dochodu rocznego.
Uzasadnienie
Remanentem początkowym należy objąć całość towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów (§ 27 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm. - dalej r.p.k.p.r.). Nie przewidziano zatem rozróżnienia dla składników majątku nabytych nieodpłatnie i tych nabytych odpłatnie.
Niemniej jednak skoro nabycie towarów nastąpiło w drodze darowizny (nieodpłatnie), wartość tych towarów nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, albowiem nie została spełniona przesłanka wynikająca z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., koszty nabycia darowanych towarów w rzeczywistości nie zostały bowiem poniesione Darowane towary należy ująć w remanencie sporządzonym na koniec roku, ich wartość wynikająca z wyceny, nie może być jednak brana pod uwagę przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji ministra finansów z 2 lutego 2010 r., ITPB1/415-933/09/TK.