Pytanie
Posiadamy zobowiązania w stosunku do firmy, która dokonała zbycia wierzytelności w lutym 2013 r. i obecnie zaległości z tytułu niezapłaconych faktur płacimy firmie windykacyjnej. Obecnie mija 150 dni od terminu płatności faktury, której nadal nie uregulowaliśmy do firmy windykacyjnej.
Czy w związku z powyższym, firma będzie zobowiązana do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z niezapłaconych faktur zgodnie z art. 89b ustawy o podatku od towarów i usług?
Odpowiedź
W mojej opinii w opisanej sytuacji konieczna jest korekta. Sprzedaż wierzytelności firmie windykacyjnej nie ma wpływu na korektę VAT u dłużnika.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 89b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku.
Dłużnik nie jest zobowiązany do tej korekty jedynie wówczas, gdy uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności. Przepisy zobowiązują dłużnika do dokonania korekty niezależnie od faktu, czy jego wierzyciel skorzystał z możliwości obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego, czy też nie. Jeżeli dłużnik nie zapłacił sprzedawcy, to zmniejszenia podatku naliczonego musi dokonać "automatycznie" za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 150. dzień od dnia, w którym przypadał termin płatności faktury.
Przepisy u.p.t.u. nie zawierają żadnych uregulowań dotyczących obowiązku korekty podatku VAT w przypadku sprzedaży wierzytelności firmie windykacyjnej. Dlatego też należy uznać, iż w opisanej sytuacji należy dokonać korekty.