Odpowiedź:
Jeżeli zmiana planu kont nie będzie wiązała się ze zmianą zasad wyceny aktywów i pasywów jak i wyniku finansowego oraz zmianą zasad prezentacji poszczególnych zdarzeń gospodarczych w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich charakterem, to spółka może dokonać zmian kont analitycznych i syntetycznych w trakcie roku obrotowego. W przeciwnym razie zastosowanie będzie miał pkt 3.7 w związku z pkt 3.8 i 3.3 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dacie bilansu – ujęcie i prezentacja".
Uzasadnienie:
Zgodnie z pkt 3.3 Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 7, stanowiącego załącznik do uchwały nr 10/2014 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 25 listopada 2014 r. w sprawie przyjęcia znowelizowanego Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja" (Dz. Urz. Min. Fin. z 2015 r. poz. 6), jednostka określa w zasadach (polityce) rachunkowości przyjęte przez siebie:
a) zasady klasyfikacji i grupowania zdarzeń gospodarczych do odpowiednich pozycji sprawozdania finansowego zgodnie z ich charakterem, jako składników aktywów i pasywów, przychodów i zysków lub kosztów i strat, bądź przepływów pieniężnych,
b) metody wyceny aktywów i pasywów na moment początkowego ujęcia w księgach rachunkowych i na dzień bilansowy,
c) metody ustalania wyniku finansowego,
d) sposób prezentacji informacji w sprawozdaniu finansowym, i stosuje je w sposób ciągły.
Zgodnie natomiast z pkt 3.8 lit. b KSR 7 zmianę każdego z wymienionych w pkt 3.3 standardu elementów, składających się na przyjęte przez jednostkę zasady (politykę) rachunkowości, uznaje się za zmianę przyjętych zasad (polityki) rachunkowości. Zmiana taka może być spowodowana m.in. indywidualną decyzją jednostki spowodowaną zmianą przedmiotu działalności, zwiększeniem lub zmniejszeniem jej zakresu, potrzebą dostosowania się do rozwiązań obowiązujących w grupie kapitałowej, do której jednostka weszła lub w branży, w której jednostka rozpoczęła działalność, wykorzystaniem możliwości uproszczeń, wykonaniem zaleceń kontroli lub rewizji finansowej.
W takim przypadku zgodnie z pkt 3.7 KSR 7 jednostka może w uzasadnionych przypadkach odstąpić od ciągłości stosowania przyjętych zasad (polityki) rachunkowości i zmienić je, dokonując retrospektywnego przekształcenia danych porównawczych, jeżeli uzna, iż jest to konieczne dla bardziej jasnego przedstawienia jej sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego. Nową zasadę stosuje się od pierwszego dnia roku obrotowego. Zależnie od decyzji kierownika jednostki jest to pierwszy dzień bieżącego lub następnego roku obrotowego.
Reasumując, jeżeli zmiana planu kont wiązać się będzie ze zmianą metod wyceny aktywów i pasywów jak i wyniku finansowego lub będzie miała wpływ na odmienny sposób prezentacji zdarzeń gospodarczych, to ta zmiana będzie również zmianą zasad (polityki) rachunkowości i wiązać się będzie z retrospektywną zmianą danych porównawczych. Ważne jest też, aby nowe zasady rachunkowości należy stosować od początku roku obrotowego.
Natomiast, jeżeli zmiana planu kont nie będzie wiązała się ze zmianą zasad (polityki) rachunkowości, a nowy plan kont zostanie opisany w aneksie do polityki rachunkowości, to zmiana kont może być dokonana w trakcie roku obrotowego.
Łukasz Zarzycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 20.05.2015 r.
Czy spółka może dokonać zmian kont analitycznych i syntetycznych w trakcie roku obrotowego?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoSpółka akcyjna z dniem 1 lipca 2015 r. zamierza zrezygnować z usług biura rachunkowego i prowadzić księgi samodzielnie. Spółka zamierza pracować na innym systemie finansowo-księgowym. Zasadniczo spółka zamierza kontynuować zasady ujmowania zdarzeń gospodarczych przyjęte w polityce rachunkowości obowiązującej w biurze. Jednak ulegnie zmianie plan kont, zostanie dostosowany do potrzeb spółki. Spółka zamierza otworzyć księgi w swoim systemie poprzez wprowadzenie obrotów kont analitycznych narastająco na koniec czerwca 2015 r. W celu udokumentowania wprowadzonych zmian zostanie sporządzona szczegółowa dokumentacja, zestawiająca obroty kont z ksiąg prowadzonych przez biuro z nową numeracją. Wprowadzone zmiany zostaną opisane w aneksie do polityki rachunkowości oraz w rocznym sprawozdaniu finansowym.Czy takie działanie będzie prawidłowe?