Odpowiedź:

Nie jest prawidłowe rozpoznawanie z tego tytułu przez spółkę przychodu podatkowego. Zamiast rozpoznawania przychodu podatkowego spółka powinna przyporządkować kwoty składające się na zryczałtowaną kwotę obciążenia do poszczególnych ponoszonych kosztów celem wyłączenia części tych kosztów z podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Uzasadnienie:

W świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014, poz. 851 z późn. zm.) spółki z o.o. oraz ich zagraniczne oddziały nie stanowią odrębnych podatników. Powoduje to, że wszelkie rozliczenia dokonywane pomiędzy spółkami z o.o. oraz ich zagranicznymi oddziałami nie generują podatkowych przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 sierpnia 2011 r. (IBPBI/2/423-486/11/JD), „w wyniku wzajemnych rozliczeń dokonywanych pomiędzy Spółką a zakładem nie może zatem dojść ani do powstania przychodu, ani do zwiększenia kosztów ich uzyskania. Wzajemne rozliczenia są bowiem przepływami wewnętrznymi dokonywanymi w ramach jednego podmiotu. Rozliczenia te są zatem neutralne podatkowo nie generują bowiem zysku (zysk jest pojęciem ekonomicznym, któremu na bazie przepisów prawa podatkowego odpowiada pojęcie dochodu), a ustalają jedynie, co wymaga ponownego podkreślenia, sposób jego podziału pomiędzy Spółką a jej zakładem”.
Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że w przedstawionej sytuacji spółka słusznie obciąża swój niemiecki oddział wskazanymi kosztami, gdyż uwzględnienie tych kosztów przez niemiecki oddział jest niezbędne w celu ustalenia jego zysku, który to zysk – w świetle przepisów art. 7 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) – podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Niemczech. Nie jest natomiast prawidłowe rozpoznawanie z tego tytułu przez spółkę przychodu podatkowego. Zamiast rozpoznawania przychodu podatkowego spółka powinna przyporządkować kwoty składające się na zryczałtowaną kwotę obciążenia do poszczególnych ponoszonych kosztów celem wyłączenia części tych kosztów z podatkowych kosztów uzyskania przychodów (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 sierpnia 2012 r. - IBPBI/2/423-551/12/SD).

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 1.04.2016 r.