Odpowiedź:
Jak rozumiem, w omawianym przypadku dochodzi do zapłaty odsetek na rzecz podmiotu zagranicznego na drodze potrącenia (kompensaty) wierzytelności. Odsetki uregulowane w tej formie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych o ile oczywiście zostaną spełnione wszelkie warunki zwolnienia, określone art. 21 ust. 3 oraz art. 26 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p.
Uzasadnienie:
Na wstępie zakładam, że opisane operacje: wniesienia wierzytelności, emisji udziałów oraz potrącenia wierzytelności z tytułu pożyczki z wierzytelnością z tytułu wpłaty kapitału na pokrycie udziałów zostały prawidłowo i skutecznie przeprowadzone na gruncie przepisów prawa handlowego w Polsce oraz krajach siedziby spółek A i B.
Jeżeli powyższe założenie jest prawidłowe, problem sprowadza się do oceny, czy spłata odsetek z tytułu pożyczki od podmiotu zagranicznego w formie potrącenia z wierzytelnościami względem tego podmiotu (tzn. z wierzytelnościami o wpłatę kapitału na pokrycie wyemitowanych udziałów) podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z art. 26 ust. 7 u.p.d.o.p. wypłata, o której mowa m.in. w art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p. (dotyczącego odsetek) oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek. Tym samym, odsetki uregulowane względem podmiotu zagranicznego na drodze potrącenia (kompensaty) podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych o ile oczywiście zostaną spełnione wszelkie warunki zwolnienia, określone przepisami art. 21 ust. 3 oraz art. 26 u.p.d.o.p.
Dominik Klemens, współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 16.05.2017 r.
Czy przy potrąceniu pożyczki z emisją nowych udziałów można zastosować zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoSpółka A, mająca 100% udziałów w spółce B, udzieliła pożyczki spółce C, której 100% udziałów posiada B (pożyczka od spółki babki). Następnie spółka A wniosła wierzytelność w postaci pożyczki dla spółki C na kapitał spółki B. Po tej transakcji stroną pożyczki jako pożyczkodawca stała się spółka B. Następnie spółka C wyemitowała nowe udziały dla spółki B, których płatność została potrącona z przedmiotową pożyczką. Spółki A i B są podmiotami zagranicznymi z UE.Czy przy potraceniu pożyczki z emisją nowych udziałów można zastosować zwolnienie z art. 21 ust 1 pkt 3 u.p.d.o.p. z uwagi na fakt, że spółka B ma 100% udziałów w spółce C?