Zakupiłem samochód ciężarowy w leasingu finansowym. Wpłaty dokonałem w wysokości 10% jako wpłaty wstępnej oraz całą wartość VAT.
Czy wpłatę wstępną można wliczyć do kosztów jednorazowo?
Czy VAT można zaliczyć w całości jako całościowy?

Jeżeli leasing jest kapitałowym, wówczas opłata wstępna - podobnie jak inne opłaty leasingowe ponoszone przed dniem przyjęcia pojazdu do używania - nie są zaliczane do kosztów w bezpośredni a poprzez odpisy amortyzacyjne.
Udzielając odpowiedzi należy wskazać, że jednym z warunków, jaki musi być wypełniony aby umowa leasingu mogła być uznana za finansowy (kapitałowy) jest taki, że umowa zawiera postanowienie, iż w podstawowy okresie umowy leasingu odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający. Jednocześnie na podstawie regulacji art. 22a ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., przedmiot leasingu finansowego jest dla korzystającego środkiem trwałym. Skoro więc w analizowanym przypadku samochód wykorzystywany jest na podstawie umowy leasingu kapitałowego (art. 23f ust. 1 u.p.d.o.f.), to podatnik musi wyznaczyć jego wartość początkową, przyjąć go do używania i amortyzować.
Definiując wartość początkową należy uwzględnić regulację art. 23f ust. 1 u.p.d.o.f., według której do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat ustalonych w umowie leasingu, ponoszonych przez korzystającego w podstawowym okresie umowy, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Biorąc to pod uwagę należy stwierdzić, że jeżeli leasing jest kapitałowym, wówczas opłata wstępna - podobnie jak inne opłaty leasingowe ponoszone przed dniem przyjęcia pojazdu do używania - nie są zaliczane do kosztów w sposób bezpośredni a poprzez odpisy amortyzacyjne.
Odpowiadając na druga część pytania należy wskazać, że na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., wydanie towaru na podstawie umowy leasingu finansowego stanowi na płaszczyźnie VAT odpłatną dostawę towaru. Skoro więc w analizowanej sytuacji przedmiotem leasingu jest samochód ciężarowy, który został podatnikowi wydany, to posiadając status zarejestrowanego czynnego podatnika VAT i nabywając pojazd w celu wykorzystywania samochodu do wykonywania czynności z prawem do rozliczenia podatku naliczonego, może - na podstawie art. 86 ust. 1 u.p.t.u. - odliczyć cały zapłacony naliczony podatek od towarów i usług.

Uwagi
W umowie leasingu powinno być określone, w jaki sposób opłata wstępna winna być rozliczona: na spłatę wartości początkowej czy również na część odsetkową.
Zaznaczyć trzeba, że jeżeli wysokość kwoty spłaty wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przypadających na poszczególne opłaty nie jest określona w umowie leasingu, ustala się ją proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy. Gdyby w opłacie wstępnej była również część odsetkowa, wówczas może być zaliczona w sposób bezpośredni do kosztów podatkowych. Moim zdaniem taki wydatek jest kosztem jednorazowo, w momencie poniesienia.