Odpowiedź:
Uważam w związku z tym, że w związku z przekształceniem pożyczki udzielonej przez udziałowca spółki z o.o. na fundusz zapasowy u udziałowca tego nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a więc nie dochodzi do opodatkowania tym podatkiem.
Uzasadnienie:
Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny. Nie ma jednocześnie przepisu, który przewidywałby powstawanie przychodów z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego o wartości przekraczającej cenę nominalną objętych udziałów, którego wartość przekraczająca tę kwotę przekazywana jest na kapitał zapasowy (tzw. agio). A zatem przychód z tego tytułu nie powstaje, co potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11 września 2012 r. (IPTPB2/415-441/12-2/MP), „przychód Wnioskodawcy z tytułu objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółce B), w zamian za wniesione udziały stanowić będzie nominalna wartość uzyskanych udziałów w Spółce B. Przychodem nie będzie nadwyżka wartości wnoszonych udziałów Spółki A, nad wartością nominalną obejmowanych udziałów Spółki B (agio)”.
Podobnie nie ma przepisu, który przewidywałby powstawanie u osób fizycznych przychodów w przypadkach, gdy na kapitał zapasowy przekazywany jest cały wnoszony przez udziałowca wkład niepieniężny, w tym wierzytelność wynikająca z umowy pożyczki. Uważam w związku z tym, że w związku z przekształceniem pożyczki udzielonej przez udziałowca spółki z o.o. na fundusz zapasowy u udziałowca tego nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a więc nie dochodzi do opodatkowania tym podatkiem.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 9.06.2015 r.