Jestem matką samotnie wychowującą dwoje dzieci pełnoletnich, uczących się.
Czy w przypadku gdy jedno z dzieci uzyska w 2010 r. dochód z pracy w wysokości ponad 5000 zł, mogę rozliczyć się z drugim dzieckiem jako samotna matka, czy tracę prawo do ulgi określonej w art. 6 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.f.?
Czy ulga wynikająca z art. 27f u.p.d.o.f. przysługiwać mi będzie na jedno dziecko, a na drugie – pracujące – wcale?
Przekroczenie przez jedno z dzieci progu dochodowego nie jest przeszkodą ani do wspólnego z dziećmi rozliczania się rodzica samotnie je wychowującego, ani do korzystania z ulgi rodzinnej. Należy jednak pamiętać, że ulga rodzinna będzie przysługiwała jedynie na dziecko, które nie osiąga zarobków przekraczających próg dochodowy.
Rozliczenie wspólnie z dziećmi, a więc metoda przewidziana dla osób samotnie wychowujących dzieci, przysługuje podatnikom, którzy w roku podatkowym samotnie wychowywały dzieci małoletnie (a więc do ukończenia przez nie 18. roku życia), dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz dzieci do ukończenia 25. roku życia uczące się w niektórych szkołach, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej, dochodów wolnych od podatku dochodowego (czyli obecnie w wysokości 3089 zł – zob. art. 6 ust. 4 pkt 3 i art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.). Do zastosowania tej preferencji podatkowej niezbędnym warunkiem jest samotne wychowywanie choćby jednego dziecka, przepis natomiast nie reguluje sytuacji, gdy rozliczający się w tym trybie podatnik posiada również inne dzieci. Nie ma więc przeszkód, by w sytuacji, gdy choć jedno z samotnie wychowywanych dzieci spełnia ustawowe warunki, skorzystać z preferencyjnych zasad rozliczenia podatku.
Natomiast uprawnienie do ulgi rodzinnej określonej w art. 27f u.p.d.o.f. przysługuje również podatnikom utrzymującym, w związku z wykonywaniem obowiązku alimentacyjnego, pełnoletnie dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczące się w niektórych szkołach, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały opisanych wyżej dochodów (art. 27f ust. 6 u.p.d.o.f.). Podatnikom taki przysługuje odliczenie kwoty stanowiącej 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali miesięcznie (a więc obecnie 92,67 zł) na każde dziecko spełniające te warunki. Nie jest więc przeszkodą również w przypadku ulgi rodzinnej fakt, że jedno z dzieci usamodzielniło się i zaczęło osiągać własne dochody. Ulga ta przysługiwała będzie jednak wyłącznie dla pozostałych dzieci, nieosiągających w danym roku podatkowym przychodów przekraczających wskazaną w ustawie wysokość.
Czy przekroczenie przez jedno z dzieci progu dochodowego jest przeszkodą do wspólnego z dziećmi rozliczania się rodzica samotnie je wychowującego, bądź do korzystania z ulgi rodzinnej?
Jestem matką samotnie wychowującą dwoje dzieci pełnoletnich, uczących się.Czy w przypadku gdy jedno z dzieci uzyska w 2010 r. dochód z pracy w...