Pytanie
Czy przejmując w trakcie roku bilansowego obowiązki głównego księgowego w jednostce powinnam mieć protokół przekazania sald księgowych od byłego głównego księgowego z dokładnym opisem, z czego wynikają salda księgowe (głównie rozrachunkowe), kiedy przy ostatnim bilansie brak takowych?
Co z podpisami pod bilansem danego roku?
Kto powinien podpisać bilans tego roku?
Odpowiedź
W świetle obowiązujących przepisów prawa osoba, która przestaje pełnić obowiązki głównego księgowego nie jest zobowiązana ani do sporządzenia bilansu, ani do sporządzenia protokołu przekazania sald księgowych (w szczególności rozrachunkowych) na dzień, w którym kończy się jej odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych w jednostce.
Natomiast roczne sprawozdanie finansowe (w tym bilans) powinna podpisać osoba pełniąca funkcję głównego księgowego na dzień sporządzenia tego sprawozdania oraz – oczywiście – kierownik jednostki.
Uzasadnienie
Z uwagi na fakt, iż osoba, która przestaje pełnić funkcję głównego księgowego w jednostce nie jest zobowiązana do sporządzenia protokołu przekazania sald księgowych na dzień, w którym kończy się jej odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych w jednostce, jej następca nie ma prawa takiego protokołu wymagać. Nie uzasadnia tego także brak dokładnego zestawienia sald księgowych (w tym rozrachunkowych), składających się na poszczególne pozycje aktywów i pasywów ostatniego rocznego sprawozdania finansowego jednostki. I chociaż wątpliwości może budzić jakość ostatniej inwentaryzacji rocznej, w tym sposobu jej udokumentowania, to rozliczanie byłego głównego księgowego (i innych osób uczestniczących w inwentaryzacji) z wywiązywania się z powierzonych mu (im) obowiązków nie mieści się w zakresie kompetencji obecnego głównego księgowego jednostki.
Druga kwestia poruszona w treści pytania dotyczy podpisywania rocznego sprawozdania finansowego. Zagadnienie to reguluje art. 52 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) - dalej u.o.r., który stanowi, że sprawozdanie finansowe podpisują:
a) osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz
b) kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu.
Ponieważ roczne sprawozdanie finansowe (w tym bilans) sporządza się po zakończeniu roku obrotowego w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego (art. 52 ust. 1 u.o.r.), chodzi tutaj o osoby, które na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego (lub ewentualnie późniejszy dzień jego podpisania) sprawują wymienione funkcje, nawet gdyby w ogóle nie sprawowały ich w roku obrotowym, którego sprawozdanie finansowe dotyczy. A zatem, w przedmiotowej sytuacji jedną z osób zobowiązanych do podpisania rocznego sprawozdania finansowego sporządzonego za rok 2013, będzie osoba, która przejęła obowiązki głównego księgowego w jednostce w trakcie roku obrotowego 2013 (o ile – oczywiście – osoba ta będzie wykonywała obowiązki głównego księgowego także w momencie sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2013, a więc w pierwszym kwartale roku 2014).
Złożenie podpisu na sprawozdaniu finansowym oznacza przyjęcie odpowiedzialności za rzetelność i jasność przedkładanych informacji liczbowych i słownych oraz ich zgodność z zasadami (polityką) rachunkowości, określonymi w u.o.r. oraz – w zakresie, w jakim jednostka ma w myśl u.o.r. prawo wyboru – przyjętymi przez jednostkę. Mając powyższe na względzie u.o.r. dopuszcza odmowę złożenia podpisu pod rocznym sprawozdaniem finansowym przez osoby zobowiązane do jego podpisania (art. 52 ust. 2 u.o.r.). Odmowa podpisu wymaga jednak sporządzenia pisemnego uzasadnienia, które należy dołączyć do sprawozdania finansowego.
W tym miejscu warto zauważyć, iż – niezależnie od momentu roku obrotowego, w którym doszło w jednostce do zmiany na stanowisku głównego księgowego – na koniec roku obrotowego (tu: roku 2013) należy przeprowadzić inwentaryzację aktywów i pasywów (art. 26 u.o.r.), aby dane zawarte w księgach rachunkowych doprowadzić do zgodności ze stanem faktycznym. Obowiązek inwentaryzacji dotyczy także rozrachunków, nawet jeżeli są ich setki czy tysiące, a kontrahentami są w zdecydowanej większości osoby fizyczne. Tym samym osoba, która przejęła obowiązki głównego księgowego w trakcie roku obrotowego będzie musiała na koniec roku ustalić kwoty nierozliczonych należności i zobowiązań – niezależnie od tego, czy otrzymała ona informację, które salda kont rozrachunkowych wchodziły do poszczególnych pozycji bilansowych na początek roku obrotowego, czy też takiej informacji nie otrzymała.