Pytanie
Czy osoba fizyczna prowadząca sklep internetowy może dla klientów z Austrii wystawiać paragony w euro?
Wpłaty na konto dokonywane są w euro. Dla kientów z Polski płacących w złotówkach sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej.
Odpowiedź
Uważam, że paragony mogą być wystawiane w walutach obcych, w tym w euro. Dotyczy to również wskazanej sytuacji, z zastrzeżeniem, że sprzedaż dla klientów z Austrii musi być dodatkowo dokumentowana fakturami.
Uzasadnienie
Wymaganą treść paragonów określa, co do zasady, § 8 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363) – dalej r.k.r. Inaczej niż w przypadku faktur (zob. § 5 ust. 7 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 68, poz. 360 z późn. zm. – dalej r.f.) przepisy § 8 r.k.r. nie zawierają przepisu stanowiącego, że kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określone są kwoty w fakturze. Zawierają natomiast przepis stanowiący, że paragon fiskalny powinien zawierać, między innymi, oznaczenie waluty, w której rejestrowana jest sprzedaż, przynajmniej przy łącznej kwocie sprzedaży brutto (zob. § 8 ust. 1 pkt 14 r.k.r.). Prowadzi do to wniosku, że paragony mogą być wystawiane w walutach obcych, w tym w euro.
Na marginesie muszę jednak zauważyć, że – zakładając, iż sprzedawane towary wysyłane są przez Pana będących osobami prywatnymi klientów w Austrii – dokonywane przez Pana dostawy stanowią tzw. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju (zob. art. 2 pkt 23 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). Jest o tyle istotne, że sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju musi być bezwzględnie dokumentowana fakturami (zob. art. 106 ust. 5 u.p.t.u.; przepis ten wyłącza stosowanie art. 106 ust. 4 u.p.t.u., który obowiązek dokumentowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej fakturami przewiduje tylko na żądanie tych osób).
A zatem wystawianych paragonów nie powinien Pan wysyłać klientom z Austrii, lecz załączać je do wystawianych im faktur (zob. § 7 ust. 1 r.f.). Faktury te, jak zostało wskazane, kwotę podatku wskazywać muszą w złotówkach (zob. § 5 ust. 7 r.f.).