Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Czy pracownicę, która złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy (art. 186 Kodeksu pracy) można oddelegować do innej pracy na podstawie art. 42 § 4 k.p?

Odpowiedź:

Z wyjątkiem pracowników tymczasowych oraz zatrudnionych w warunkach telepracy, wobec każdego z pracowników może zostać skierowane polecenie pracodawcy wykonywania pracy innego rodzaju niż zostało to określone w umowie o pracę. Dotyczy to również pracowników przebywających na urlopie wychowawczym, a wykonujących pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy pod warunkiem, że przyczyną powierzenia pracy innego rodzaju nie jest fakt przebywania pracownika na urlopie wychowawczym.

Uzasadnienie:

Zgodnie z treścią art. 42 § 4 ustawy ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Powyższa regulacja zawiera szereg przesłanek, od których spełnienia uzależniona jest możliwość powierzenia pracownikowi pracy innego rodzaju. W pierwszej kolejności należy wskazać, że powierzenie pracownikowi rodzaju pracy innej niż ta wynikające z umowy o pracę może nastąpić na okres nieprzekraczający trzech miesięcy oraz musi być uzasadniona potrzebami pracodawcy. Zmiana rodzaju pracy w trybie art. 42 § 4 k.p. nie może być spowodowana przykładowo staniem zdrowia pracownika, gdyż nie stanowi to uzasadnionej potrzeby pracodawcy. Należy również wskazać, że sam fakt przebywania pracownika na urlopie wychowawczym nie uzasadniania zastosowania instytucji z art. 42 § 4 k.p.

Praca powierzona pracownikowi musi odpowiadać jego kwalifikacjom, co oznacza, że nie może przekraczać jego kwalifikacji, ale jednocześnie powinny one znaleźć odpowiednie wykorzystanie przy wykonywanej pracy. Co więcej, zmiana rodzaju pracy nie powinna prowadzić do degradacji pozycji pracownika, poprzez powierzenie pracy, która znacząco odbiega od poziomu kwalifikacji. W skrajnych sytuacjach takie zachowanie pracodawcy może zostać odczytane jako dyskryminacja. Dodatkowo zmiana rodzaju pracy nie może powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Agata Kamińska,

autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 24.08.2015 r.