Odpowiedź:
Powiązania rodzinne pozostają bez wpływu na zastosowanie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji (tzn. przepisy o niedostatecznej kapitalizacji nie mogą zostać zastosowane wyłącznie z powodu istnienia powiązań rodzinnych między udziałowcami lub osobami sprawującymi zarząd nad spółką).
Uzasadnienie:
Jak rozumiem, spółce znane są zasady (algorytm) kalkulacji tzw. współczynnika niedostatecznej kapitalizacji, a pytanie dotyczy jedynie jego zastosowania do pożyczki do osoby powiązanej rodzinnie z udziałowcem lub ewentualnie z osobą pełniącą funkcje zarządcze w spółce. W tym kontekście pragnę wyjaśnić, iż przepisy dotyczące powiązań rodzinnych dotyczą wyłącznie definicji podmiotów powiązanych w rozumieniu (art. 11 ust. 5 ustawy z 15.02.1992 o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) - dalej: u.p.d.o.p.) oraz nie znajdują odpowiedniego zastosowania dla celów ustalenia, czy pożyczka od danego podmiotu jest pożyczką kwalifikowaną dla celów kalkulacji niedostatecznej kapitalizacji.
Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 18.02.2017 r.
Czy powiązania rodzinne pozostają bez wpływu na zastosowanie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoSpółka posiada zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz z tytułu pożyczki od firmy osoby fizycznej, nieposiadającej żadnych udziałów w spółce z o.o. Natomiast osoba ta jest powiązana rodzinne.Czy spółka dokonując spłaty odsetek powinna obliczyć koszty z tytuły niedostatecznej kapitalizacji?