Pytanie
Świadczę usługi budowlane w krajach UE, które opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Przychód uzyskuje w walucie euro, która wpływa na rachunek walutowy. Z rachunku również pobieram walutę euro na bieżące wydatki.
Czy w związku z tym zobowiązany jestem rozliczać różnice kursowe?
Odpowiedź
Podatnicy opodatkowani ryczałtem powinni w przypadku uzyskiwania przychodów w walutach obcych rozliczać różnice kursowe dotyczące tych przychodów. Nie dotyczy ich natomiast obowiązek rozliczania różnic powstających w związku z kosztami działalności.
Uzasadnienie
Na gruncie ryczałtu ujemne różnice kursowe zmniejszają, a dodatnie różnice kursowe zwiększają uzyskane przychody (art. 6 ust. 1c ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - dalej u.z.p.d. Ustawa odsyła przy tym do przepisów art. 24c ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.
Zgodnie z przepisami u.p.d.o.f. wpływ waluty na rachunek walutowy (rozumiany jako uznanie tego rachunku) nie powoduje powstania różnic kursowych, nie powoduje go również wypłata z rachunku kwot w euro. Należy natomiast ustalić różnice kursowe w odniesieniu do uzyskiwanych przychodów (od kontrahentów) i kosztów (bieżące wydatki - gdy ich wartość po przeliczeniu na złote według kursu średniego NBP jest różna od od wartości wpłaconych przez kontrahenta środków, przeliczonych, w opisanym w pytaniu stanie faktycznym, według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wpłaty – art. 24c ust. 2 pkt 1-2 i ust. 3 pkt 1-2 u.p.d.o.f.). Oczywiście przepisy te na gruncie ryczałtu znajdą zastosowanie jedynie w zakresie dotyczącym przychodów, koszty nie są brane bowiem pod uwagę w rachunku podatkowym.
Podobne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji Ministra Finansów z 9 lipca 2010 r., IPPB1/415 -410/10-5/RS.
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego