Odpowiedź
Kompensaty (zaliczenia) można dokonać z dniem złożenia deklaracji z wykazanym zwrotem VAT.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Vademecum Doradcy Podatkowego Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |
Uzasadnienie
Kwoty VAT do zapłaty i nadwyżki VAT mają odmienny charakter i nie mogą być ze sobą potrącone.
Kwota VAT do zapłaty to podatek za okresy miesięczne, płatny do 25 dnia kolejnego miesiąca (art. 103 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.). Nadpłata VAT zaś to nadwyżka podatku naliczonego nad należnym (art. 87 ust. 1 u.p.t.u.), podlegająca przeniesieniu na kolejny okres rozliczeniowy bądź, na wniosek podatnika, zwrotowi. Zwrot ten co do zasady następuje w terminie 60 dni (art. 87 ust. 2 u.p.t.u.). Dopiero więc po 60 dniach od wniosku o zwrot nadwyżki VAT możliwe jest rozporządzanie zwrotem tego podatku.
Niemniej jednak zastosowanie znajdzie tu art. 76b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1998 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) - dalej o.p. Stanowi on, że zaliczenie zwrotu podatku następuje odpowiednio z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku lub korekty takiej deklaracji.
W efekcie w związku z VAT do zapłaty możne powstać zaległość podatkowa. Na podatek ten będzie jednak można zaliczyć zwrot nadwyżki podatku - wynikający z deklaracji VAT za kolejny okres (art. 76 § 1 o.p.). Niestety spowoduje to powstanie zaległości podatkowej (termin zapłaty VAT upłynie bowiem przed końcem miesiąca, za który można by złożyć deklarację z wykazanym zwrotem). Należy więc jak najszybciej złożyć taką deklarację, a by uniknąć zaległości - wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku (art. 48 o.p.).
Krzysztof Klimek - Prawnik, wieloletni pracownik organów celnych i skarbowych.