Pytanie

Firma w ramach współpracy finansuje dla firm współpracujących pakiet medyczny. Firma współpracująca jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jednoosobowo płacącą podatek liniowy.
Jak potraktować opłatę tego pakietu medycznego - czy to jest dochód z działalności gospodarczej i należy go doliczyć do podatku liniowego, czy jest to dochód osobisty i powinien być wystawiony PIT-8C przez firmę finansującą?
Jak wycenić to świadczenie, gdyż jedynym źródłem informacji jest umowa (mam wątpliwości na ile informacja z umowy o wartości 100 zł. jest miarodajną wyceną faktycznego kosztu pakietu)?

Odpowiedź

Pakiety medyczne przyznane w ramach współpracy przedsiębiorców rozliczone powinny być w ramach działalności gospodarczej.

Uzasadnienie

Niewątpliwie pakiet medyczny przekazany przez kontrahenta służy jego potrzebom osobistym, uzyskany jednak został niewątpliwe w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (fundatorem jego jest bowiem kontrahent podatnika). Jako nieodpłatne świadczenie będzie zatem zaliczany do przychodów z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f.). Całość przychodów uzyskanych z działalności, w tym te nieodpłatne, zaliczane są bowiem do przychodów ze źródła określonego jako pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. ). Nie ma zatem konieczności dokumentowania przekazanych pakietów informacją PIT-8C czy pobierania zaliczek. Kontrahent przedsiębiorca będzie natomiast zobowiązany samodzielnie rozliczyć uzyskane świadczenie.

Wartość tego świadczenia należy natomiast ustalić zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 2 u.p.d.o.f. - a więc wedle cen zakupu pakietu przez fundatora. Nie ma jednak podstaw, by kwestionować wskazany w umowie koszt zakupu usług (czy to ubezpieczeniowych, czy medycznych, zależnie od charakteru pakietu). W przypadku wątpliwości można zwrócić się do kontrahenta o wskazanie ceny zakupu przyznanego pakietu medycznego.
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z 28 lipca 2009 r., ILPB1/415-535/09-3/TW.

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)