Pytanie
W naszej firmie rusza nowy program, w którym w razie nagłej sytuacji będzie można wynająć nianię do dziecka pracownika. Za usługę płaci firma. Koszt usługi to 29 zł za godzinę opieki. Pracownik możne korzystać z usługi w razie np choroby dziecka lub innych problemów.
Czy świadczenie to należy opodatkować, doliczając do pensji pracownika?
Czy skoro ma to zabezpieczyć obecność pracownika w firmie i służy to naszym przychodom, to nie trzeba tego robić?
Gdyby nie opieka tej niani to pracownik musiałby iść na zwolnienie lekarskie i nie byłoby go w firmie.
Jeśli trzeba to doliczyć do dochodu, to czy istnieje jakaś inna opcja, która mogłaby nas przed tym uchronić?
Odpowiedź
Wynajęcie niani w celu zapewnienia opieki nad dzieckiem pracownika należy zakwalifikować jako podlegający opodatkowaniu przychód ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Przy spełnieniu określonych warunków istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku.
Uzasadnienie
Zakres przychodów ze stosunku pracy jest bardzo szeroki. Z art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., wynika bowiem, że za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Co do zasady, każde świadczenie otrzymane od pracodawcy stanowi dla pracownika przychód. W niektórych przypadkach istnieje jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego.
W przypadku świadczeń ponoszonych na zapewnienie opieki nad dzieckiem pracownika, przychodem zwolnionym od opodatkowania i to w pełnej wysokości byłyby przekazane pracownikom świadczenia w formie dofinansowania do żłobków lub klubów dziecięcych. Świadczenia te musiałyby zostać sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (art. 21 ust. 1 pkt 67a u.p.d.o.f.). Z pytania wynika jednak, że mamy do czynienia z inną sytuacją - firma planuje w razie konieczności opłacić nianię dla dziecka pracownika.
Przy spełnieniu pewnych warunków, można by tu skorzystać z innego zwolnienia, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 u.p.d.o.f., ale tylko do wysokości 380 zł w skali roku. Także jednak w tym wypadku świadczenie powinno zostać sfinansowane ze środków ZFŚS (lub funduszy związkowych), a dodatkowo pracodawca musiałby przekazywać pracownikowi pieniądze na opłacanie niani - wskazany przepis dotyczy bowiem otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej (obejmującej m.in. opiekę niani), rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych (zapewnienie niani to świadczenie inne nieodpłatne i nie mieści się w tym przepisie). Jeżeli nie będzie możliwości zastosowania wskazanych zwolnień, firma będzie obowiązana doliczyć wartość faktycznie otrzymanego przez pracownika świadczenia do jego przychodów pracowniczych.
Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego