Nie będzie żadnych innych opłat typu prowizja.

Odpowiedź:

Odsetki, o których mowa w pytaniu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie faktycznej ich zapłaty.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p. nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów naliczonych lecz niezapłaconych odsetek od zobowiązań, w tym również od kredytów i pożyczek. Nie oznacza to, że odsetki nie są w ogóle kosztem podatkowym, gdyż o tym decyduje związek przyczynowo-skutkowy między jego poniesieniem a przynajmniej potencjalnym uzyskaniem przychodu podatkowego (w związku z prowadzoną działalnością). Jednak podatnik może uwzględnić odsetki w rozliczeniu podatkowym dopiero w momencie ich uregulowania.

W praktyce powyższy przepis odnosi się przede wszystkim do odsetek od pożyczek i kredytów, lecz dotyczy on także odsetek od wszelkich innych zobowiązań. Chodzi więc o przypadki, gdy z tytułu stosunku prawnego jedna ze stron kontraktu jest zobowiązana do zapłaty odsetek, tak jak np. z tytułu usługi factoringowej. Nie powinno ulegać więc wątpliwości, że stosunek prawny miedzy faktorem a faktorantem rodzi po stronie faktoranta (Spółki) zobowiązanie do zapłaty odsetek. Skoro tak, to odsetki te podlegać będą reżimowi art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., a więc mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie faktycznego ich zapłaty. Potwierdzają to także interpretacje podatkowe (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 6.09.2011 r., ILPB1/415-718/11-5/AG).

Mariusz Pogoński, współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 11.07.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów